Średniowiecze

25.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Gniezno – pierwsza stolica Polski z katedrą i relikwiami św. Wojciecha

Gniezno uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Znajduje się tu jedna z najstarszych katedr w kraju, w której przechowywane są relikwie patrona Polski, św. Wojciecha. Jest siedzibą archidiecezji, a arcybiskup gnieźnieński nosi tytuł prymasa. Gniezno wymieniane jest wśród miejsc, w których w 966 r. chrzest przyjął ówczesny władca Polski Mieszko I.

Arcybiskupstwo gnieźnieńskie jest najstarsze w Polsce, a początki katedry datuje się na lata 970-977. Kolejne, wznoszone na Wzgórzu Lecha świątynie były wielokrotnie niszczone przez wojny i pożary. Budowę gotyckiej świątyni rozpoczęto w Gnieźnie 1342 roku. Po zniszczeniach z czasów II wojny światowej katedrze przywrócono jej gotycki charakter.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL