Religia

18.12.2017

Ojciec Knabit: „handel zniszczył adwent”, a bez Boga nie ma głębi świąt

Przed świętami Bożego Narodzenia każdy powinien zrobić porządek w stajni swojego „ja” - mówi PAP benedyktyn z Tyńca ojciec Leon Knabit. Ocenia też, że „handel zniszczył adwent” i bez Boga nie ma głębi świąt, choć człowiek wierzący nie jest automatycznie lepszy od ateisty.

Kiedy byłem dzieckiem - opowiadał 88-letni zakonnik - tygodnie poprzedzające święta były zwykle ośnieżone. „Biegło się z samego rana, o 5:30, na roraty. Wtedy to nie zegarek, a jeszcze pianie koguta było wyznacznikiem czasu" - wspominał.

Ważnym elementem przygotowań było robienie ozdób na choinkę. „Cała rodzina pracowała nad tym, by choinka była przystrojona" - mówił.

W jego ocenie handel zniszczył adwent, można też mówić o laicyzacji samych świąt, które jednak mają chrześcijańskie, religijne źródła. „Taka laicyzacja oznacza brak tej świątecznej głębi" - powiedział.

O. Knabit nie ocenił jednak surowo tych, którzy laicko świętują Boże Narodzenie. „To wszystko zależy od ludzi przeżywających. „Na szczęście rozumiemy, że wiara w Boga nie oznacza, że człowiek wierzący automatycznie będzie lepszy od niewierzącego. Bo niewierzący z natury może być porządnym człowiekiem, a wierzący może być np. pijakiem" - mówił benedyktyn.

Stwierdził także, że przed świętami każdy (tak jak św. Józef wysprzątał stajnię przed narodzinami Jezusa) musi zrobić porządek w stajni swojego „ja". „(…) niekoniecznie w stajni religijnej, ale i w tej świeckiej. (…) Warto, by zarówno niewierzący, jak i wierzący postarał się, aby i jemu, i innym było miło w czasie świąt" - zaakcentował o. Knabit.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ksk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL