Auschwitz

31.01.2018

Prof. Wysocki: Auschwitz był obozem, który powstał na terenie Trzeciej Rzeszy

Auschwitz był obozem, który powstał na ziemiach włączonych do Trzeciej Rzeszy - podkreślił w rozmowie z PAP historyk prof. Wiesław Wysocki. Zwrócił uwagę, że Niemcy wybrali tę lokalizację z uwagi na dobre połączenia kolejowe Śląska z innymi krajami.

Historyk podkreślił, że obozy koncentracyjne i zagłady Niemcy budowali na terenie Trzeciej Rzeszy albo na okupowanym przez nich Wschodzie. "Warto pamiętać, że pod koniec XIX wieku decyzją cara Żydzi z imperium rosyjskiego zostali wypędzeni na zachodnie obszary, czyli na ziemie byłej Rzeczypospolitej" - przypomniał prof. Wiesław Wysocki.

"Stąd też na terenach na wschód od Wisły mieliśmy w okresie międzywojennym miasta, w których było 60, 70, nawet do 90 proc. ludności żydowskiej" - tłumaczył. Dodał, że nazywano ich "Litwakami".

"Nagromadzenie tej ludności pozwalało w planach niemieckich lokalizować tutaj ośrodki zagłady, choćby Bełżec, Sobibór i inne, ale także widzieć w Auschwitz ośrodek zagłady, bo dobre połączenie Śląska z innymi krajami pozwalało na łatwy dojazd transportów z ludnością żydowską" - zaznaczył.

Historyk przypomniał, że Niemcy założyli Auschwitz na polskich ziemiach, włączonych do Trzeciej Rzeszy decyzją jednostronną jesienią 1939 roku. "Można więc powiedzieć, że Auschwitz był obozem, który powstał na terenie Trzeciej Rzeszy" - powiedział.

Wysocki zaznaczył, że obóz koncentracyjny Auschwitz stał się obozem masowej zagłady, "z tym że ta zagłada była dokonywana na terenie, przede wszystkim Birkenau – Brzezinki, drugiego obozu podporządkowanego Auschwitz". Jak przypomniał, obóz miał jeszcze trzecią "odsłonę" - Auschwitz Drei. "To były podobozy przemysłowe, w kopalniach, różnych zakładach na terenie Śląska i jeszcze dalej" - mówił historyk.

Prof. Wysocki powiedział, że Niemcy dokonali swoistej specjalizacji obozów. "Niektóre z nich, jak Majdanek, miały za zadanie sterroryzowanie ludności miejscowej, ludności Lublina, podobnie KL Warschau, o którym chyba najmniej wiedzieliśmy bardzo długo" - mówił. Z kolei w innych, "jak choćby w Dachau, byli skoncentrowani księża aresztowani w całej Europie". Zwrócił uwagę, że w obozach przeprowadzano pseudomedyczne eksperymenty.

"Kobiety w Ravensbruck, podobnie jak kobiety w Oświęcimiu, były poddawane różnym badaniom ginekologicznym, miedzy innymi operacjom sterylizacji, ale też w Ravensbruck były prowadzone badania związane z wytrzymałością ludzi np. w lodowatej wodzie" - opowiadał. (PAP)

ksk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL