Ponad 100 szabel i bagnetów używanych przez wojska w całej Europie składa się na wystawę, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk. Ekspozycję pt. „Hej, kto Polak... Szable i bagnety” przygotowano z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Na wystawie zaprezentujemy broń białą produkowaną m.in. we Francji, Niemczech czy Rosji, ale też w Południowej Ameryce, a używaną w całej Europie począwszy od drugiej połowy XIX wieku po okres II wojny światowej” – powiedział PAP Piotr Mazurek prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, sprawującego pieczę nad muzeum.
Jak wyjaśnił Mazurek, bardzo duża część eksponatów prezentowanych na wystawie, znajdowała się na wyposażeniu różnych formacji polskiego wojska. Można więc będzie obejrzeć choćby francuską szablę, która była używana przez Polaków w okresie II Rzeczpospolitej, polski kordzik oficerski z tego okresu czy bagnet używany przez Legiony Polskie utworzone przez Józefa Piłsudskiego.
Kolekcję broni białej uzupełniają także inne elementy dawnego wyposażenia polskiego żołnierza, w tym np. przedwojenny nieśmiertelnik czy pas „kościuszkowca” z 1. Dywizji Piechoty, która walczyła m.in. pod Lenino.
Na wystawie nie zabraknie też gdańskich akcentów. Znajdują się wśród nich bagnet wyprodukowany w okresie Wolnego Miasta Gdańska w gdańskiej wytwórni karabinów czy książeczki wojskowe oraz inne militarne dokumenty z tego samego czasu.
Jak poinformował Mazurek przy okazji organizacji wystawy Muzeum wydało też specjalną pocztówkę przedstawiającą polskich oficerów z szablami. „Dla chętnych przygotowaliśmy też pamiątkową pieczęć” – dodał Mazurek.
Niemal wszystkie eksponaty, jakie złożą się na ekspozycję „Hej, kto Polak... Szable i bagnety” pochodzą ze zbiorów gdańskiego kolekcjonera współpracującego z Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk. „Hobbysta chce pozostać anonimowym, zapragnął jednak by z okazji Święta Niepodległości z tymi bardzo ciekawymi zbiorami mogli zapoznać się wszyscy zainteresowani historią” – dodał Mazurek.
Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek 11 listopada. Tego dnia wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja czynna będzie do 27 listopada. (PAP)
aks/ ls/