Fotografie współczesnego Lublina zestawione z dawnymi, zrekonstruowanymi widokami tych samych miejsc z XIV, XVI, XVIII wieku można oglądać na plenerowej wystawie „Krajobraz Miasta”, którą otwarto w środę w Lublinie. „Dzięki tym obrazom możemy prześledzić, jak w przestrzeni zmieniało się nasze miasto” - powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, współorganizatora wystawy.
Ekspozycja – umieszczona na Rynku Starego Miasta - składa się z 16 plansz, na których zestawione zostały współczesne fotografie lubelskiej Starówki z dawnymi zrekonstruowanymi widokami tych samych miejsc sprzed kilkuset lat.
Przedstawiają one m.in. nieistniejący już kościół farny wraz z najbliższą okolicą oraz współczesny Plac po Farze, na którym można oglądać fundamenty po tym kościele. Są też widoki z Bramy Krakowskiej w stronę obecnej ulicy Krakowskie Przedmieście, której np. w XIV wieku jeszcze wcale nie było. Na innych planszach można oglądać Stare Miasto z lotu ptaka i zobaczyć np. jak wokół jego murów powstawały kolejne budynki czy też jak wokół Zamku powstawała dzielnica żydowska.
Dawne widoki umieszczone na planszach pochodzą z wirtualnych makiet Lublina, które powstały w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w ramach projektu „Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta”. Zespół Ośrodka zbudował cztery wirtualne makiety Lublina - wizualizacje miasta w różnych fazach jego rozwoju: w latach 60. XIV w., u schyłku XVI w., w połowie XVIII w. oraz w latach 30. XX w.
Jak powiedziała Zętar, makieta przestawiająca Lublin w XIV w. opiera się w znacznym stopniu na hipotezach badawczych zawartych w różnych artykułach, opublikowanych przez naukowców - historyków, archeologów, architektów.
„Im bardziej przybliżamy się do naszych czasów, tym hipotez jest mniej i więcej mamy materiałów ikonograficznych. Stosunkowo najprościej było zbudować makiety przedstawiające Lublin w latach 30. XX wieku, ponieważ mieliśmy z tego czasu fotografie” - dodała.
Zętar zaznaczyła, że wszystkie wirtualne makiety 3D Lublina są dostępne w galerii Google Earth. Dzięki zastosowanej w nich technologii internauta może oglądać poszczególne elementy makiety z dowolnej perspektywy i porównać je np. z archiwalnymi zdjęciami lub posłuchać nagrań np. wspomnień mieszkańców miasta o wybranym miejscu.
Projekt „Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta” został zrealizowany w ramach przygotowań do obchodów 700. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim, które odbędą się w 2017 roku. Program tworzenia makiet dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Otwarta na rynku Starego Miasta wystawa plenerowa ma też służyć prezentacji wykonanych makiet w ramach projektu „Lublin 2.0.”. „Chcemy poprzez tę wystawę również zachęcić mieszkańców Lublina do oglądania wirtualnych makiet on-line i poznawania historii miasta” - dodała Zętar.
Wystawę „Krajobraz miasta”, powstałą we współpracy Wydziału Planowania Urzędu Miasta i Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, można będzie oglądać do 5 października.(PAP)
ren/ abe/