Fotografie przedstawiające zakątki polskiego Pomorza Wschodniego oraz położonego w kanadyjskim Ontario Wilna - osady założonej w 1858 r. przez polskich imigrantów z Kaszub - złożyły się na otwartą w środę w Senacie wystawę "Kaszuby Polskie - Kaszuby Kanadyjskie".
Wystawa została zorganizowana przez Kaszubski Zespół Parlamentarny oraz ambasadę Kanady w Warszawie. Po raz pierwszy była prezentowana w ambasadzie kanadyjskiej podczas Narodowego Święta Kanady 2 lipca br.
"Kaszubi w Kanadzie zachowali nie tylko świadomość swego pochodzenia, ale także język. Są tam ludzie, którzy mówią pięknym językiem kaszubskim" - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, otwierając wystawę.
Kazimierz Kleina: "Wystawa, choć nieduża, ma pokazać, że w Kanadzie jest silna, duża Polonia; najstarsza Polonia, która już w 1858 r. zwartą grupą przybyła do Kanady, tam się osiedliła i do dzisiaj potomkowie tych ludzi, obywatele Kanady są przywiązani do tradycji kaszubskiej, tradycji polskiej, do języka, do religii".
Wyraził radość, że w Senacie prezentowane są fotografie przypominające o "emigrantach z Kaszub, którzy w Kanadzie znaleźli gościnna ziemię, wrośli w tę ziemię i są obywatelami Kanady zachowując tożsamość kaszubską". "Senat wspiera naszych rodaków, Senat pamięta o naszych rodakach i dlatego ta wystawa jest dziś tutaj w Senacie" - dodał.
Charge d'affaires kanadyjskiej ambasady Greg Houllahan zwrócił uwagę, że w Kanadzie jest około 10 tys. osób, które powołują się na swoje kaszubskie pochodzenie. "Są to ludzie, którzy cały czas mówią językiem kaszubskim pomimo tego, że reprezentują już szóste albo nawet siódme pokolenie pierwszych emigrantów" - zaznaczył. Podkreślił, że społeczność ta mocno wrosła w społeczeństwo kanadyjskie i przyczynia się do jego rozwoju.
Przypomniał, że w maju br. kanadyjskie Wilno odwiedził premier Donald Tusk. Na wystawie można obejrzeć kilka fotografii przypominających o tej wizycie. Houllahan wyraził radość, że późną jesienią wystawa trafi do jednej z najbardziej renomowanych instytucji kulturalnych w Kanadzie, do Królewskiego Muzeum w Toronto.
"Wystawa, choć nieduża, ma pokazać, że w Kanadzie jest silna, duża Polonia; najstarsza Polonia, która już w 1858 r. zwartą grupą przybyła do Kanady, tam się osiedliła i do dzisiaj potomkowie tych ludzi, obywatele Kanady są przywiązani do tradycji kaszubskiej, tradycji polskiej, do języka, do religii" - powiedział szef Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senator Kazimierz Kleina (PO).
Pierwsi kaszubscy emigranci przybyli do Kanady w 1858 r. i osiedlili się na wschód od Ottawy w prowincji Ontario. Utworzyli tam enklawę z bogatą kulturą i od 150 lat przekazują kolejnym pokoleniom kaszubski język i tradycje. Nazwę "Wilno" wybrał przywódca emigrantów, którzy założyli osadę, Ludwik Dembski na cześć miasta Wilna, w którym urodził się. Wilno jest uznawane za najstarszą polską osadę w Kanadzie. (PAP)
mzk/ mok/ jbr/