Trzy wystawy ze zbiorów turyńskiego Museo Nazionale della Montagna - Narodowego Muzeum Górskiego we Włoszech, otwarto w piątek w Zakopanem.
Wystawy zorganizowano w dwóch zabytkowych witkiewiczowskich willach: „Oksza” i „Koliba”, będących oddziałami Muzeum Tatrzańskiego.
Pierwsza z wystaw została zatytułowana „Ślicznotki na śniegu”. Przedstawia ona okładki prestiżowych czasopism z lat 1880-1940, np. „Le Figaro” „Cosmopolitan” „La vie Parisienne”, na których utrwalono portrety kobiet: alpinistek, narciarek, na tle gór. „To bardzo czarowne okładki nierzadko ukazujące zabawne sytuacje na przykład jest seria +stylowe upadki+ przedstawiająca sympatyczne wypadki na stokach narciarskich” – powiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende – Surmiak.
Kolejna wystawa nosi tytuł „Kolorystyczne impresje”, na której znalazły się górskie pejzaże przedstawione w technice fotochromu z lat 1890-1910. Jak tłumaczyła Wende – Surmiak, technika fotochromu została wymyślona w Szwajcarii w XIX wieku i łączy ona fotografię czarno-białą z litografią w celu uzyskania kolorowych odbitek.
Kolorowe odbitki przestawiają pejzaże z Alp, Tyrolu, Gór Skalistych oraz Nowej Zelandii. Ciekawostką jest pięć obrazów przedstawiających Tatry od strony Słowackiej, wykonane na przełomie wieków w miejscowości Stary Smokowiec, oraz obraz ukazujący szczyt Śnieżki w Karkonoszach z ówczesnym budynkiem obserwatorium z 1902 r. „To absolutny unikat. Tutaj możemy zobaczyć najstarsze kolorowe zdjęcia Tatr” – powiedziała dyrektorka muzeum.
Trzecia wystawa zatytułowana „Piękności w pejzażu górskim” to artystyczne akty kobiece na tle górskiego krajobrazu. Fotografie te wykonane zostały w latach 20-stych ub. wieku przez Georges-Louis’a Arlauda i Marcela Meysa.
Wystawy ze zbiorów turyńskiego muzeum można oglądać w Zakopanem do października.
Jak zaznaczyła dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, otwarta w piątek wystawa to efekt współpracy zakopiańskiego Muzeum z Muzeum turyńskim, która trwa od 2009 r. Pierwszą wystawą turyńskiego Muzeum pod Tatrami zorganizowano w czerwcu 2009 roku. Wówczas w willi Koliba pokazano najstarsze fotografie górskie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku, których autami byli m.in. słynni bracia Auguste-Rosalie i Louis-August Bisson. Jako jedni z pierwszych fotografowali oni masyw Mont-Blanc. W listopadzie 2009 Muzeum Tatrzańskie pokazało w Turynie dużą wystawę „Tatry – czas odkrywców”. Później w ramach współpracy zorganizowano jeszcze kilka wystaw.
W listopadzie bieżącego roku Muzeum Tatrzańskie planuje pokazać w Turynie wystawę plakatu tatrzańskiego. Jej otwarcie zbiegnie się z „Dniami polskimi w Turynie”, organizowanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. (PAP)
szb/ ula/