Prace 20 polskich i niemieckich artystów wykorzysta instalacja multimedialna „Wejdź w głąb ziemi”. Wystawa odnosząca się do historii i kultury przemysłowej w kontekście ludzkiej pracy zostanie otwarta 8 czerwca w dawnej walcowni cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice. Wernisaż instalacji „Wejdź w głąb ziemi/ Pamięć pracy/ Droga przemysłowa 13" będzie wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Industriady. Noszące tę nazwę święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbywać się będzie w 24 miastach regionu właśnie 8 czerwca.
Na instalację na terenie dawnej huty cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice złożą się prace m.in. Wilhelma Sasnala, Sławomira Rumiaka, Andrzeja Tobisa, Arkadiusza Goli czy Thomasa Vossbecka. Jej idea przekazywana będzie poprzez: malarstwo, projekcje wideo, instalacje wykorzystujące rzeźbę, fotografię, performance i instalacje dźwiękowe.
Wystawę pomyślano jako kilkanaście stacji. Ostatnią z nich ma być sama hala huty. Według organizatorów przedsięwzięcia z Instytucji Kultury Ars Cameralis wydarzenie ma włączać się w dyskusję o przeobrażaniu się świata, dla którego praca fizyczna wyznaczała dotąd drogę życiową człowieka i stosunek do natury.
Na instalację na terenie dawnej huty cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice złożą się prace m.in. Wilhelma Sasnala, Sławomira Rumiaka, Andrzeja Tobisa, Arkadiusza Goli czy Thomasa Vossbecka. Jej idea przekazywana będzie poprzez: malarstwo, projekcje wideo, instalacje wykorzystujące rzeźbę, fotografię, performance i instalacje dźwiękowe.
Całość ma przy tym próbować odpowiadać na pytania m.in. dlaczego w dawnych miejscach produkcji przemysłowej buduje się centra handlowe – mimo braku pracy dla wielu ludzi – czy też o możliwości funkcjonowania, gdy ideologia pracy nie jest już zasadniczą kwestią. Wiążą się z tym kolejne pytania - o przeznaczenie dawnych miejsc przemysłu na obiekty kultury czy też o sposoby postępowania ze śladami zniszczonej przez przemysł ziemi.
Wystawę będzie można oglądać od 8 do 22 czerwca. W dniu Industriady oficjalne otwarcie planowane jest o godz. 16. Wcześniej prowadzone będą warsztaty edukacyjno – artystyczne dla dzieci i młodzieży. Wieczorem przygotowywane jest m.in. spotkanie z artystami i kuratorem projektu
8 czerwca organizatorzy zapewnią bezpłatny transport między Placem Sejmu Śląskiego w Katowicach, a walcownią. Będzie on dostępny w godzinach od 13.30 do 20. - co 30 minut.
Pierwszą edycję dramatyzowanej instalacji - wówczas pod hasłem "Pamięć pracy" - pokazano w ub. roku na terenie należącej do światowego dziedzictwa kultury dawnej kopalni Zollverein w Essen. Była wówczas elementem polsko-niemieckiego sezonu „Klopsztanga. Polska bez granic”. Druga odsłona instalacji zostanie dostosowana do kontekstu nowego miejsca.
Zniszczony dziś zabytkowy budynek dawnej walcowni cynku z 1902 r. na terenie nieistniejącej już Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach to jedyny z historycznych obiektów dawnego zespołu szopienickich hut, w którym zachowała się część oryginalnego wyposażenia – m.in. zabytkowe maszyny z 1903 r.
Regionalni społecznicy próbowali działać na rzecz utworzenia tam Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach, jednak przejęcia budynku odmówiło miasto. Na początku roku ofertę zakupu walcowni złożył likwidatorowi Huty przedsiębiorca, pasjonat zabytków techniki, fundator Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Piotr Gerber. Pod koniec maja procedura była wciąż w toku.
W sąsiedztwie walcowni stoi jeszcze – również wpisana do rejestru zabytków – wieża ciśnień, która także popada w coraz większą ruinę. Szanse na zachowanie zyskał natomiast częściowo zrujnowany zabytkowy budynek administracyjny dawnej Huty Uthemanna.
W należącym do prywatnego właściciela obiekcie w 2011 r. wybuchł pożar, który strawił m.in. dach z charakterystyczną wieżyczką z zegarem i dzwonem. Spalone elementy - z pomocą m.in. resortu kultury - udało się jednak odbudować. W ub. w efektownych wnętrzach odbyła się pierwsza edycja festiwalu Golden Vision Music & Art. Kolejna edycja tego wydarzenia zaplanowana jest – w tym samym miejscu - na 7 czerwca.(PAP)
mtb/ ls/