Sylwetki funkcjonariuszy kierowniczego szczebla aparatu bezpieczeństwa zostaną zaprezentowane w najbliższy wtorek w Kaliszu na wystawie „Twarze kaliskiej bezpieki”. Ekspozycję organizują miejscowe Archiwum Państwowe i łódzki oddział IPN.
Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia i materiały archiwalne dotyczące funkcjonariuszy, którzy kierowali kaliską bezpieką od jej powstania w 1945 do rozwiązania w 1990 r.
W budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (UBP) ma obecnie swoją siedzibę policja, w czasie okupacji zajmowało ją gestapo. Szeregi funkcjonariuszy bezpieki rosły na początku lat 60., w związku z eskalacją konfliktu z Kościołem, a później wydarzeniami lat 1968, 1970, 1976, 1980-1981 – twierdzi Paweł Kowalski z IPN.
Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia i materiały archiwalne dotyczące funkcjonariuszy, którzy kierowali kaliską bezpieką od jej powstania w 1945 do rozwiązania w 1990 r.
Po wprowadzeniu w 1975 r. dwustopniowego podziału administracyjnego kraju, Kalisz stał się stolicą województwa. Konsekwencją tej reformy była reorganizacja struktur terenowych milicji. „Pomimo ciągłej rozbudowy struktur i kadr oraz doskonalenia pracy, bezpieka nie zdołała na stałe obezwładnić oporu obywateli. Nie udało się zapobiec wybuchom protestów przeciwko władzy i powstaniu opozycji politycznej” – mówi Kowalski.
Służbę Bezpieczeństwa rozwiązano w 1990 r. Jednak wielu jej funkcjonariuszy, po pozytywnej weryfikacji, trafiło do Urzędu Ochrony Państwa i do policji. „Demokratyczne państwo, nie mając wykwalifikowanych kadr, zatrudniło ludzi, którzy do niedawna byli z urzędu jego przeciwnikami” – przypomniał Kowalski.
Na ekspozycji będzie można oglądać zdjęcia kaliskich szefów SB, którzy jeszcze w 1990 r. nadzorowali pracę 154 podległych im funkcjonariuszy. Niektórzy z nich zajmowali wysokie stanowiska w centrali milicji. Część byłych esbeków do dziś pracuje jako przedsiębiorcy.
Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do końca stycznia przyszłego roku.(PAP)
zak/ mlu/