Inne

10.09.2011 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa „Nowy Jork przed 11 września” w Radomiu

Wystawę pt. „Nowy Jork przed 11 września” można oglądać od piątku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja związana jest z przypadającą w niedzielę 10. rocznicą ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku.

Autorem wystawy jest pracownik radomskiego muzeum Andrzej Leżoń, który w latach 90. spędził trzy lata w Nowym Jorku.

Na wystawie znalazły się panoramiczne widokówki przedstawiające Nowy Jork oraz fotografie wykonane przez autora w tym mieście. Szczególnym obiektem zainteresowania Leżonia są wieżowce. Dlatego wiele fotografii i widokówek ukazuje najwyższe budynki Nowego Jorku. Autor, na specjalnie przygotowanych planszach, zaprezentował także historię miasta.

Ekspozycję uzupełniają cytaty sławnych ludzi na temat Nowego Jorku. Leżoń podkreśla, że sam jest entuzjastą tego miasta, ale według niego Nowy Jork wywołuje skrajne emocje: można go albo kochać, albo nienawidzić.

Cytowana na wystawie polska tłumaczka i eseistka Julia Hartwig w „Dzienniku amerykańskim” napisała: „Tu jest stolica sztuki i mody. Tu, a nie w Paryżu, Londynie czy Rzymie. Jest to więc najwspanialsze, najciekawsze, a kto wie, czy nawet nie najpiękniejsze miasto na świecie”.

Inny cytat zamieszczony na wystawie to wypowiedź na temat Nowego Jorku wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego. „Tam jest pustka, ale ta pustka stwarza właśnie miejsce dla pracy naszej wyobraźni” – ocenił artysta.

Wystawa czynna będzie do 23 września.

11 września 2001 r. terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty i staranowali dwa budynki World Trade Center w Nowym Jorku oraz gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarta maszyna spadła w Pensylwanii. W wyniku ataku zginęło ok. 3 tys. osób, większość wskutek pożaru i zawalenia się wieżowców WTC. (PAP)

ilp/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL