Wystawa „Tajemniczy świat Dybuka – kultura żydowsko-polska w dorobku artystycznym Andrzeja Wajdy” otwarta została w czwartek w Pałacu Dożów w Genui we Włoszech. Ekspozycję przygotowano w ramach Dni Polskich odbywających się w tym mieście.
Celem wystawy urządzonej w siedmiu salach Palazzo Ducale jest prezentacja żydowskiej obecności i kultury w Polsce przez pryzmat artystycznego spojrzenia polskiego reżysera. W kolejnych salach zaprezentowano filmy Wajdy, w których zawarte są wątki żydowskie: „Korczak”, „Wesele”, „Pokolenie”, „Samson”, „Wielki Tydzień” i „Pan Tadeusz”. Siódma sala dedykowana jest dramatowi „Dybuk” i jego teatralnej inscenizacji w reżyserii Wajdy.
Celem wystawy urządzonej w siedmiu salach Palazzo Ducale jest prezentacja żydowskiej obecności i kultury w Polsce przez pryzmat artystycznego spojrzenia polskiego reżysera.
W komnatach genueńskiego pałacu wystawiono rysunki sceniczne reżysera, fotosy i plakaty filmowe. Piękna, sugestywna wystawa, jak podkreślono podczas uroczystości jej otwarcia, przedstawia twórczość wybitnego polskiego filmowca i jest jednocześnie lekcją polskiej historii.
Ekspozycja będzie otwarta do 16 października.
Polski reżyser, który nie mógł przyjechać na ceremonię otwarcia, otrzyma 3 października w Krakowie nagrodę imienia Primo Leviego, włoskiego pisarza, więźnia Auschwitz. Tę międzynarodową nagrodę przyznaje stowarzyszenie z Genui. (PAP)
sw/ mc/ mhr/