Ok. 80 dzieł prezentujących sztukę dewocji osobistej, powstałej w Niderlandach w późnym średniowieczu, pochodzących ze zbiorów polskich, pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wernisaż wystawy - w czwartek w oddziale Zielona Brama.
Wystawę prac będących artystycznym reportażem z miejsc w Europie i Ameryce Południowej, które odwiedził XIX-wieczny naukowiec i podróżnik Ignacy Domeyko, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku. Wernisaż wystawy pt. "Mapping Domeyko" - w piątek.
Wystawę pt. "Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego" otwarto we wtorek w Opolu. Zrealizowano ją w ramach Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa", z którego finansowane są wydarzenia dotyczące obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tłumy miłośników sztuki przyszły w poniedziałkowy wieczór na wernisaż wystawy "Wyspiański", zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK) w 110. rocznicę śmierci artysty. Ekspozycja obejmuje blisko 500 obiektów - portretów, rysunków i projektów witraży.
Archiwalne fotografie, nagrania i prezentacje teatralne, związane ze Stanisławem Wyspiańskim i Tadeuszem Kantorem, w 110. rocznicę śmierci twórcy "Wesela", przedstawi we wtorek w swej siedzibie Cricoteka.
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, posiadające największą w Polsce kolekcję XVII-XVIII-wiecznych portretów trumiennych, wzbogaciło ją o barokowy katafalk, zwany niegdyś castrum doloris (zamek boleści), wraz z trumną, portretem trumiennym i epitafium.
Ponad 200 obrazów i 400 innych obiektów z kolekcji kieleckiego Muzeum Narodowego od wtorku będzie można oglądać na wystawie „Piękno poza czasem” na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Eksponaty opuściły na przeszło rok stolicę regionu świętokrzyskiego w związku z remontem Pałacu Biskupów Krakowskich.
Około 200 zdjęć, na których przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski, znajdzie się na wystawie pt. "Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP". Ekspozycja w warszawskim Domu Spotkań z Historią będzie dostępna od poniedziałku.
Wystawę "Radom trzech wyznań. Historia miasta od zaborów do wybuchu II wojny światowej" można oglądać od piątku w Archiwum Państwowym w Radomiu. Ekspozycja poświęcona jest dawnym mieszkańcom tego miasta: ewangelikom, wyznawcom prawosławia i judaizmu.
60 lat twórczości Stanisława Szpinetera, artysty związanego w latach powojennych z Bielskiem-Białą, zilustrowane przez obrazy, rysunki i projekty, można poznać, oglądając od piątku wystawę „Widok z okna” w bielskim Muzeum Historycznym.