II wojna światowa

30.08.2019

„Bitwa, której nie było” – wystawa w 80. rocznicę wybuchu wojny

Źródło: Muzeum Krakowa Źródło: Muzeum Krakowa

Fotografie i eksponaty zgromadzone na wystawie „Bitwa, której nie było” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w Krakowie przypominają o ostatnich dniach pokoju i pierwszych dniach wojny w dawnej stolicy. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 80-lecia wybuchu II wojny.

Wystawa fotografii i różnorodnych obiektów czynna będzie od soboty. Jak powiedział PAP kurator ekspozycji Grzegorz Jeżowski, eksponaty pochodzą głównie z Muzeum Krakowa, ale i ze zbiorów prywatnych.

Szczególną uwagę kurator zwrócił na telegraf Hughesa (tzw. juz) wypożyczony z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. „W czasie tamtych wrześniowych dni za pomocą takiego aparatu marszałek Edward Rydz-Śmigły, Naczelny Wódz armii polskiej, komunikował się z generałem Antonim Szyllingiem, dowódcą Armii Kraków” – wyjaśnił kurator. Z tamtej rozmowy dowódców wynikało, że Górny Śląsk i Kraków zostaną oddane wrogowi – Niemcom – bez walki.

Zwiedzający wystawę będą mogli znaleźć odpowiedzi na pytania: jaka była atmosfera w mieście w ostatnich dniach pokoju; co się wtedy działo; jak zaczęła się wojna w Krakowie; czy w Krakowie były jakiekolwiek zniszczenia; dlaczego Kraków, dawna twierdza austriacka z czasów I wojny światowej, nie była broniona we wrześniu 1939 r.; kto i gdzie podejmował kluczowe decyzje; kto uratował Kraków?

„Kraków uniknął większych zniszczeń i strat w czasie dwóch straszliwych wojen światowych minionego stulecia, co było wynikiem sprzyjającej dla Krakowa sytuacji militarnej, jaka wytworzyła się na frontach. Chociaż o miasto walczono, chociaż był ważnym celem dla atakujących i obrońców, groźba zniszczenia jego pięknych zabytków, które do dziś podziwiają zwiedzający, była realna” – czytamy w informatorze o wystawie.

Ekspozycja „Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej” czynna będzie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera do 1 marca.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL