W warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych otwarta została wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe” łącząca plan filmowy i ekspozycję historyczną. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca 2017 roku.
"Film pobudza wyobraźnię w sposób nieporównywalny z żadnym innym medium. Pozwala przenieść się w czasie i znaleźć się w najważniejszych dla opowiadanej historii miejscach. Szczególnie na widzów oddziałuje film historyczny, w którym elementy dokumentalne łączą się z fabułą. W taki sposób oddziałuje otwierana przez nas wystawa" - tłumaczy dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus.
"Dzięki środkom filmowym pozwala niemal dotknąć świata, w którym żyli cichociemni - podkreśla Agnieszka Będkowska - Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych WFDiF. Nie tworzymy rekonstrukcji historycznej, ale barwny świat bohaterów pełen uczuć i wrażeń. Staramy się oddziaływać na wyobraźnię i na wrażliwość uczestników projektu".
Twórcy wystawy podkreślają, że zwiedzający maja sposobność poznania na miejscu mechanizmów tworzenia produkcji filmowych, a jednocześnie poznać ważne wątki historyczne. To idealna atmosfera pozwalająca złapać filmowego bakcyla i lepiej zrozumieć świat filmowych bohaterów.
To już trzecia wystawa filmowa realizowana przez Wytwórnię. Inspiracją dla jej działań edukacyjnych prowadzonych od 2013 roku jest polska sztuka filmowa. Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez WFDiF była wystawa PLAN FILMOWY, której tematem był film „Miasto 44” Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji zaowocowała kolejną edycją projektu, poświęconą filmowi „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, która nadal jest otwarta dla zwiedzających. WFDiF w związku z niesłabnącym zainteresowaniem uczestników oraz dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją autorskiego projektu dotyczącego polskich produkcji fabularnych, postanowiła stworzyć tym razem projekt poświęcony filmowi dokumentalnemu. W ten sposób powstała filmowa przestrzeń edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, której tematem przewodnim stał się film w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących”.
"Poprzez wystawę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przypomina historię niezwykłych skoczków Armii Krajowej. Ogłoszenie roku 2016 – Rokiem Cichociemnych stało się inspiracją do zwrócenia uwagi na dwie wyjątkowe produkcje filmowe – dokument Marka Widarskiego „Cichociemni” oraz fabularyzowany dokument Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących, który stał się impulsem do stworzenia projektu oraz głównym tematem ekspozycji. Naturalnym środowiskiem, w którym działamy jest film i to właśnie świat filmu jest w tej przestrzeni edukacyjnej najważniejszy. Skupiamy się na języku opowiadania obrazami, jednocześnie edukując na czym polega praca nad filmem historycznym – od strony scenariuszowej, reżyserskiej, scenograficznej. Dla wielu osób fascynujące jest także podglądanie filmu od środka, możliwość zobaczenia tzw. filmowej fastrygi. Wszystko to czeka na uczestników naszego projektu" - tłumaczy Monika Soroka – Koordynator Projektów Edukacyjnych WFDiF
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerem wystawy jest Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
Źródło: WFDiF