Nieprezentowane dotąd w Polsce 30 obrazów i 30 rysunków Zdzisława Beksińskiego prawdopodobnie od końca maja będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Dotychczas eksponowane tam dzieła artysty z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich z końcem marca zostały przekazane Nowohuckiemu Centrum Kultury w Krakowie. Obecnie częstochowska galeria przygotowuje się do przyjęcia kolejnych.
"Kolekcjoner zdecydował o przekazaniu nam kolejnych, nieprezentowanych dotąd w Polsce 30 obrazów i 30 rysunków Beksińskiego" – powiedziała dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas.
Umowa depozytowa została podpisana na trzy lata, a otwarcie wystawy zaplanowano na koniec maja. W galerii trwają więc przygotowania obejmujące m.in. aranżację wnętrza, poszukiwanie nazwy wystawy oraz planowanie transportu dzieł z Paryża.
"Chcemy, aby nowa wystawa, tak jak poprzednia, była - poza Sanokiem i Krakowem - kolejnym szczególnym miejscem na mapie Polski, gdzie można będzie poznawać twórczość mistrza oraz kontemplować jego warsztat i wyobraźnię" – powiedziała Paleczek-Szumlas.
Dodała, że na nowej ekspozycji znajdą się również obrazy Svetlina Russeva oraz Michela Henricot’a, czyli artystów, których "estetyka i wyobraźnia wydaje się bliska twórczości Beksińskiego".
Dotychczas w Muzeum Zdzisława Beksińskiego, które od lutego 2006 r. stanowiło część Miejskiej Galerii Sztuki, można było oglądać 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995, oraz wielkoformatowe rysunki artysty. Ponad to Galeria dysponowała ponad 80 rysunkami (małe formaty) oraz 100 fotografiami artysty. Wartość całej kolekcji została oszacowana na blisko 6 mln zł.
Z okazji dziesięciolecia ekspozycji w styczniu otwarto tam na miesiąc wystawę "Beksiński. Decennium" prezentującą pełną kolekcję zdeponowaną w Częstochowie: malarstwo, rysunki i fotografie.
Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii. (PAP)
akp/ agz/