Polska po 1989 roku

29.07.2019

Do 11 sierpnia wystawa pamięci tych, którzy w służbie stracili życie lub zdrowie

Wystawę poświęconą pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy poległych i zmarłych, a także ciężko rannych i poszkodowanych podczas wykonywania obowiązków w kraju i poza granicami, można oglądać do 11 sierpnia w klubie 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach.

Wystawę "Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” przygotowała Fundacja Dorastaj z Nami. Organizacja ta od ponad 9 lat pomaga dzieciom i rodzinom poległych oraz ciężko poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników górskich.

Jak przekazała PAP w poniedziałek Fundacja, wystawę można oglądać obecnie do 11 sierpnia br. w klubie 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach przy ul. Mieszka I.

"Zawsze, gdy słyszymy w wiadomościach o śmierci funkcjonariusza służby publicznej, my w fundacji wiemy, że właśnie komuś zawalił się świat" – powiedziała cytowana w informacji fundacji jej prezes Magdalena Pawlak.

"Chcemy przypominać, że praca strażaka, żołnierza, policjanta czy ratownika, to nie jest zwyczajne zajęcie, tylko misja, która służy dobru każdego z nas. Pamiętajmy więc o dzieciach tych, którzy nie wrócili z pracy do domu. Pomoc im to najlepsza forma powiedzenia +dziękuję+" - podkreśliła.

Na wystawie przedstawiono m.in. sylwetkę kaprala Andrzeja Zielkego, który w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku był saperem w patrolu rozminowania. Zginął w Iraku w 2004 r. Pozostawił żonę i dwóch synów.

Z kolei sierżant Mariusz Deptuła zginął podczas X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w prowincji Ghazni. Pod pojazdem, którym kierował, eksplodował ładunek wybuchowy. Pozostawił żonę i córkę.

Wystawa "Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata" powstała w ub. roku, jako kontynuacja kampanii społecznej o tej samej nazwie. Do tej pory była prezentowana m.in. w Sejmie RP, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu czy na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

W Gliwicach wystawę można zwiedzać w poniedziałki i środy w godzinach od 8.00 do 16.30 oraz we wtorki i czwartki od 8.00 do 17.30.

Partnerem wystawy jest Fundacja PZU. Wśród firm wspierających Fundację są partnerzy strategiczni programu "Koalicja: Razem dla Bohaterów": Orange Polska, Boeing i PKN Orlen.

Fundacja Dorastaj z Nami dofinansowuje swoim podopiecznym naukę, zajęcia pozalekcyjne, pomoc psychologiczną, wsparcie doradcy edukacyjnego. Częścią jej misji jest budowanie szacunku do służb publicznych. Prowadzi też program Służba i Pomoc, skierowany do pełniących służbę żołnierzy, strażaków, policjantów oraz innych funkcjonariuszy służb publicznych i ich rodzin.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL