XIX wiek

07.01.2018

Dzieła mistrzów polskiego malarstwa XIX i XX wieku na wystawie w Radomiu

Ponad 30 dawno niepokazywanych obrazów można oglądać w „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Z muzealnych magazynów na stałą ekspozycję trafiły m.in. prace Józefa Chełmońskiego i Józefa Weissa.

"Galeria…" liczy obecnie w sumie 57 prac. Przy okazji zakończonego niedawno remontu w muzeum, zmieniono dotychczasowy kształt wystawy ukazującej malarstwo polskie XIX i początku XX wieku.

"Obecne ujęcie problemowo-tematyczne ukazuje nam przejście stylowe od tradycyjnego malarstwa XIX-wiecznego m.in. Józefa Chełmońskiego, poprzez pejzaże i sceny rodzajowe oraz portrety, po formistyczne ujęcia Zbigniewa Pronaszki i Rafała Malczewskiego" - powiedziała PAP Magdalena Nosowska z działu sztuki dawnej radomskiego muzeum.

Na wystawie można zobaczyć m.in. dawno niepokazywane w Radomiu dwa obrazy Józefa Chełmońskiego "Orka" i "Stajnia w Konarach", reprezentujące malarstwo tzw. szkoły monachijskiej. Wśród prezentowanych prac jest także "Pejzaż wieczorny" twórcy tzw. krakowskiej szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego oraz "Południe" - ekspresjonistyczne ujęcie sadu - pędzla Wojciecha Weissa. Formistyczną awangardę lat międzywojennych reprezentuje z kolei m.in. "Portret żony" Zbigniewa Pronaszki.

Ważnym elementem działalności ekspozycyjnej radomskiego muzeum, obok "Galerii..." i wystaw czasowych, jest także stała ekspozycja dzieł Jacka Malczewskiego. Na kolekcję prac wybitnego polskiego symbolisty w muzeum w Radomiu składa się m.in. ponad 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, 52 rysunki i 2 szkicowniki.

W radomskim muzeum można zwiedzić także m.in. gabinet profesora Leszka Kołakowskiego, czyli wystawę, na której znajdują się pamiątki po urodzonym w Radomiu wybitnym filozofie. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL