Inne

14.07.2018

Flis Odrzańsko-Warciański

„Odra–Temat–Rzeka” „Odra–Temat–Rzeka”

Uroczyste powitanie w Szczecinie Flisu Odrzańsko-Warciańskiego, możliwość zwiedzenia flisackiej tratwy i wystawa poświęcona Odrze - to niektóre z atrakcji, czekających w sobotę na gości, którzy wybiorą się na szczecińskie nabrzeża.

Flis Odrzańsko-Warciański dotrze do stolicy Pomorza Zachodniego w sobotę. W tym roku flisacy wyjątkowo wypłynęli z dwóch miejsc: z Koła nad Wartą, gdzie powstała tradycyjna 70-metrowa tratwa oraz z Gliwic, gdzie rozpoczyna się Odrzańska Droga Wodna. Flotylle połączyły się w Kostrzynie nad Odrą 9 lipca i stamtąd wspólnie dopłyną do miasta.

Uroczystości rozpoczną się przed południem spotkaniem honorowego komitetu flisu i zaproszonych gości na pokładzie statku Akademii Morskiej w Szczecinie "Nawigator XXI". W południe flotylla flisu ma wpłynąć na Wały Chrobrego. Po przywitaniu tegorocznego flisu zaplanowano uroczyści przy scenie na wodzie.

Przywitanie flisaków okazją do otwarcia wystawy przygotowanej przez Muzeum Narodowym w Szczecinie "Odra–Temat–Rzeka" fotografika Romana Hlawacza, który wielokrotnie uczestniczył w odrzańskich flisach. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie przedstawiające żeglugę na Odrze, nadodrzańskie krajobrazy oraz sam flis odrzański.

Obok zdjęć na wystawie będą także modele jednostek pływających pochodzące ze zbiorów szczecińskiego muzeum, począwszy od jednostek transportowych typu Odrzak i kutrów połowowych z dorzecza Odry, przez jednostki obsługujące pracę portu szczecińskiego: holowniki, jednostki pomocnicze i pilotowe, a także statki pasażerskie Żeglugi Szczecińskiej.

Na wystawie zaprezentowany zostanie także model tratwy wykonanej przez flisaków z Ulanowa, na której grupa zapaleńców przepłynęła w 1992 r. Atlantyk.

Celem flisu jest promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich.(PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL