25 monumentalnych rzeźb będzie pokazywanych jako stała ekspozycja w Ogrodzie Rzeźby, który w sobotę zostanie otwarty w Białce koło Rzeszowa. Jest to nietypowa galeria sztuki stworzona w opuszczonych szklarniach, budynku gospodarczym i plenerze.
Otwarciu Ogrodu Rzeźby towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Efekt głębi”, na której znajdą się rzeźby, obrazy, grafiki autorstwa 14 artystów młodego pokolenia, pochodzących z Podkarpacia, Małopolski i woj. lubelskiego. Wystawa ich prac będzie dostępna tylko przez weekend.
Jak poinformował PAP jeden z organizatorów obu przedsięwzięć Sebastian Warszawa, prace prezentowane będą w industrialnych wnętrzach starych, opuszczonych szklarni i w budynkach gospodarczych dawnego gospodarstwa, a także w sąsiadującym z nimi plenerze.
„W przestrzeni tej to natura rości swe prawa i kreuje zastany krajobraz, buduje swą narrację, a tym samym tworzy aktywne pole wypowiedzi artystycznej” – zauważył Warszawa.
W jego opinii natura będzie współdziałać z pracami, będzie z jednej strony dla nich tłem, a z drugiej – ich uzupełnieniem.
Nieużywane szklarnie obecnie wypełnia bujna roślinność, np. trawa, czy winorośl, która wije się po ścianach i podłodze szklarni. W jednej jest też drzewo, które wyrosło ze szklarni i przebiło jej dach. Na tym tle pokazane zostaną dzieła sztuki. Prace staną też na skarpie, na trawniku przy domu, wśród drzew.
„Wszystkie te zabiegi sprawiają, że zarówno dzieło sztuki jak i natura, dzięki wzajemnemu sąsiedztwu zyskają na wyrazistości, jak również nabierają nowych, głębszych znaczeń” – dodał artysta.
Wystawę będzie można przez sobotę i niedzielę zwiedzać bezpłatnie. W sobotę po południu przewidziano spotkanie z artystami, którzy pokażą swoje dzieła na ekspozycji.
Nieodpłatnie będzie można zwiedzać także Ogród Rzeźby. Na razie będą tam tylko rzeźby gospodarzy, stworzone z różnych materiałów, ale – jak poinformował PAP Warszawa – nietypowa galeria będzie się rozwijać i zmieniać, np., gdy zakwitną rosnące dziko rośliny, a wkrótce pojawią się tam też dzieła innych twórców.
Nietypowa galeria-Ogród Rzeźby powstała w gospodarstwie rodzinnym Sebastiana Warszawy w Białce koło Rzeszowa. Artysta galerię stworzył wraz z żoną Wiolettą Buczek-Warszawą (oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie).
Jak podkreślił, jeszcze 10 lat temu było tam gospodarstwo rolne, w którego skład wchodziły m.in. duże, 50-metrowe szklarnie, budynki gospodarcze, a w sąsiedztwie rósł las. Z biegiem lat gospodarstwo przestało działać, a roślinność częściowo zdziczała.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ dym/