Wystawę prezentującą 30 prac graficznych autorstwa pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To przykład tego jak aktywność artystyczna wpływa na poprawę kondycji osób chorych – podkreślają organizatorzy.
Prace prezentowane na otwartej w poniedziałek wystawie powstawały przez rok. W ich tworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej.
Pomysłodawcą projektu jest Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, który jest opiekunem medycznym i szefem wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów.
„Zainspirował go dr Jan Siestrzyński, który pod koniec XIX w. w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
Pacjenci przy pomocy pracowników hospicjum, wolontariuszy oraz artystów z wrocławskiej ASP wykonali grafiki techniką akwaforty. Prace zostały wykonane na papierze czerpanym, który dostarczyło Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Najczęstszym tematem grafik wykonanych przez podopiecznych Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej jest martwa i żywa natura. „Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania. Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci zwykle pracowali samodzielnie, czasami tylko z nieznaczną pomocą koordynatorki zajęć” - dodała Kowalów.
Ekspozycję „Sztuka pomagania. Grafika autorska Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu” można zwiedzać do 23 kwietnia. Następnie prace trafią na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony dla podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.(PAP)
pdo/ par/