Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2018

Historia Biblioteki Polskiej w Paryżu na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza

Fot. MPT Fot. MPT

Wystawę poświęconą historii Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Towarzystwu Historyczno-Literackiemu będzie można od wtorku oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Biblioteka stanowiła oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków w okresie emigracji.

Jak poinformowała w środę PAP Beata Bartecka z biura prasowego Muzeum Pana Tadeusza, wystawa przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. „To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi” - podała Bartecka.

Biblioteka Polska w Paryżu została założona przez emigrantów polskich w 1838 r. Instytucja stanowiła ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji we Francji. Jak podają organizatorzy wystawy, w okresie zaborów i po II wojnie światowej przez długie lata Biblioteka stanowiła tytułową „wyspę wolności” - oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków.

„Dla rodaków w kraju, zwłaszcza poddanych rusyfikacji czy germanizacji, a potem pozostających pod wpływem propagandy komunistycznej, Biblioteka Polska stała się mitem – o tyle jednak szczególnym, że prawdziwie istniejącym” - podkreślają organizatorzy.

Ekspozycja prezentuje historię Biblioteki, w tym sylwetki jej twórców, rękopisy, starodruki, mapy, dzieła sztuki i inne pamiątki, które gromadzone były od niemal dwustu lat. Zwiedzający zobaczą także kopie rękopisów Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie.

Współorganizatorem wystawy jest Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu. Wystawa „Wyspa wolności” swoją premierę miała w siedzibie Senatu RP w 2014 r. Później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Uniwersytecie Łódzkim.

Ekspozycję w Muzeum Pana Tadeusza można zwiedzać do 4 lutego.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pdo/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL