Wystawę poświęconą historii Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Towarzystwu Historyczno-Literackiemu będzie można od wtorku oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Biblioteka stanowiła oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków w okresie emigracji.
Jak poinformowała w środę PAP Beata Bartecka z biura prasowego Muzeum Pana Tadeusza, wystawa przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. „To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi” - podała Bartecka.
Biblioteka Polska w Paryżu została założona przez emigrantów polskich w 1838 r. Instytucja stanowiła ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji we Francji. Jak podają organizatorzy wystawy, w okresie zaborów i po II wojnie światowej przez długie lata Biblioteka stanowiła tytułową „wyspę wolności” - oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków.
„Dla rodaków w kraju, zwłaszcza poddanych rusyfikacji czy germanizacji, a potem pozostających pod wpływem propagandy komunistycznej, Biblioteka Polska stała się mitem – o tyle jednak szczególnym, że prawdziwie istniejącym” - podkreślają organizatorzy.
Ekspozycja prezentuje historię Biblioteki, w tym sylwetki jej twórców, rękopisy, starodruki, mapy, dzieła sztuki i inne pamiątki, które gromadzone były od niemal dwustu lat. Zwiedzający zobaczą także kopie rękopisów Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie.
Współorganizatorem wystawy jest Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu. Wystawa „Wyspa wolności” swoją premierę miała w siedzibie Senatu RP w 2014 r. Później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Uniwersytecie Łódzkim.
Ekspozycję w Muzeum Pana Tadeusza można zwiedzać do 4 lutego.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pdo/ agz/