XIX wiek

27.03.2015 aktualizacja 19.07.2016

Historia domu Chopinów na wystawie w Łazienkach Królewskich

Wystawa „Historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli” w Łazienkach Królewskich. Fot. PAP/M. Obara Wystawa „Historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli” w Łazienkach Królewskich. Fot. PAP/M. Obara

„Historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się we wtorek wieczorem w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich obejrzeć można kilkadziesiąt plansz z fotografiami archiwalnymi m.in. autorstwa Czesława Olszewskiego, znanego przedwojennego fotografa warszawskiej architektury, rysunkami, szkicami, przedrukami z XIX-wiecznej prasy przedstawiającymi historię domu Chopinów w Żelazowej Woli.

Wernisaż wystawy poprzedził recital fortepianowy Adama Mikołaja Goździewskiego, jednego z polskich uczestników eliminacji do tegorocznego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Koncert, w którego programie znalazły się m.in. Etiuda e-moll, Etiuda gis-moll, Mazurek cis-moll, Scherzo h-moll i Wielki Polonez Es-dur, odbył się w Pałacu na Wyspie Łazienek Królewskich.

Po koncercie zaproszeni na wernisaż goście przeszli oświetloną lampionami aleją wiodącą z Pałacu na Wyspie w górę ku Belwederowi, aby obejrzeć wystawę.

Wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich ukazuje historię położonego niedaleko Sochaczewa Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli - od końca XIX wieku, kiedy odsłonięto pierwszy na ziemiach polskich pomnik ku czci Chopina i zaczęto myśleć o zorganizowaniu w Żelazowej Woli muzeum, przez przebudowę skromnej oficyny w dwór w stylu narodowym otoczony modernistycznym parkiem, po przedwojenne i powojenne ekspozycje w jego wnętrzu.

Planowana nowa ekspozycja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to – jak przypominają jej organizatorzy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - zaledwie trzecia stała wystawa od czasów powojennej Polski.

Pierwszą ekspozycję zrealizowano w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

Kolejną, przygotowaną w 2010 roku z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina można było oglądać do jesieni 2014 roku. Cechowała się prostą i oszczędną stylistyką. Zrezygnowano z dużej liczby eksponatów, a istotnym elementem ekspozycji uczyniono opowieść prowadzącą zwiedzającego (audio-przewodnik) przez park-pomnik i wnętrza dworku.

Wkrótce – jak zapewniają organizatorzy wystawy - miłośnicy Fryderyka Chopina będą mogli zwiedzać Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w zmienionej aranżacji. Otwarcie nowej ekspozycji planowane jest na wiosnę 2015 roku.

Wystawę w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie będzie można oglądać do 26 kwietnia 2015 roku.

Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Łazienki Królewskie oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Wystawę „Historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli”, której kuratorami są Mariola Wojtkiewicz oraz Maciej Janicki można będzie oglądać od 24 marca -26 kwietnia 2015 roku w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. (PAP)

abe/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL