Ruchomą wystawę przygotowaną przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otwarto w poniedziałek we Wrocławiu. Mieszkańcy i turyści będą mogli do końca lata obejrzeć tę ekspozycję, obrazującą zbiorową komunikację.
Jak poinformowali organizatorzy wystawy, podczas obrony Festung Breslau wagony tramwajowe były elementami barykad. Po wojnie wywożono w nich gruz. Służyły też jako mobilne punkty medyczne, kioski, księgarnie, apteki, a nawet żłobki.
Przedsiębiorstwo Staedtische Strassenbahn Breslau, czyli Wrocławskie Tramwaje Miejskie rozpoczęło działalność 113 lat temu. Wystawa odwołuje się jednak do innej daty – 10 maja 1945 roku, kiedy to wznowiono działalność Zakładów Komunikacyjnych miasta Wrocławia pod polskim kierownictwem, co oznacza początek MPK jako spółki.
„Dzięki pasjonatom komunikacji miejskiej, takim jak wrocławianin Piotr Herba udało się zebrać archiwalne zdjęcia, pokazujące jak zmieniał się transport publiczny w naszym mieście na przestrzeni lat. Ale nie lada gratką są dołączone do fotografii w formie autentycznego komentarza wycinki prasowe z lat 40. i 50., przybliżające niezwykłą atmosferę tamtych lat” - powiedział PAP Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość, współorganizatora ekspozycji, która do końca września będzie obecna w pięciu miejscach Wrocławia.
Jak poinformował Woźny, ciekawostką jest wykorzystanie tramwajów zaraz po wojnie do różnych celów.
„Zanim w odległych rejonach miasta wybudowano czytelnie, po Wrocławiu krążył tramwaj–biblioteka. Ale najbardziej zaskakujący jest tramwaj-żłobek, który podjeżdżał po dzieci w wyznaczone punkty miasta, zabierał je do placówki, a następnie odwoził według określonego rozkładu jazdy. MPK miało w swojej ofercie także taksówki osobowe i bagażowe” - dodał rzecznik.
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez osiem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów. (PAP)
ros/ pz/