Inne

18.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

"Historia ziemi wydarta" - wystawa w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie

Widok na Drzonów i Lubuskie Muzeum Wojskowe. Fot. PAP/L. Muszyński Widok na Drzonów i Lubuskie Muzeum Wojskowe. Fot. PAP/L. Muszyński

Od środy w Lubuskim Muzeum Wojskowym będzie można oglądać wystawę pt. "Historia ziemi wydarta". Na ekspozycję złożą się militaria z okresu I i II wojny światowej pochodzące z badań terenowych, wykopalisk, ziemnych prac inwestycyjnych czy przypadkowych znalezisk.

"Dwie wielkie wojny światowe odcisnęły w naszym regionie często wciąż widoczne piętno w postaci zniszczeń wojennych, architektury militarnej, obozów jenieckich czy miejsc pól bitewnych. O tych wydarzeń pamięta również ziemia, której uda się raz po raz wydrzeć kolejne fragmenty wojennej przeszłości regionu. Na nowej wystawie pokażemy przedmioty, które trafiły do naszej placówki w przeciągu ostatnich lat" - powiedział kurator wystawy Błażej Mościpan.

Dodał, że po raz pierwszy zostaną zaprezentowane m.in. efekty prac badawczych prowadzonych przez Lubuską Grupę Eksploracyjną Nadodrze na terenie byłego, niemieckiego obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej zlokalizowanego w okolicach Krosna Odrzańskiego.

W tej grupie eksponatów zobaczyć będzie można m.in. nieśmiertelniki żołnierskie, metalowe elementy umundurowania żołnierskiego oraz rzeczy osobiste. Wśród tych ostatnich najciekawsze są dobrze zachowane prawosławne ikony podróżne.

Całość uzupełnią oryginalne kartki pocztowe - ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - wysłane z obozu w 1915 r., na których uwiecznione zostały: jeniecka apteka, poczta czy lazaret medyczny.

Eksploratorzy w trakcie badań odnaleźli również przedmioty świadczące o znacznie późniejszej eksploatacji tego terenu jako poligonu wojskowego. Świadczą o tym znajdowane przedmioty, które także trafią na ekspozycję.

Wśród nich jest ogniwo gąsienicy od radzieckiego czołgu ciężkiego IS-2 czy karabin maszynowy SG-43 w wersji czołgowej. Te obiekty otwierają część wystawy, na której miłośnicy historii wojskowości znajdą dużą liczbę często rzadkich eksponatów z okresu II wojny światowej.

Wystawa będzie czynna od 20 stycznia do czerwca br.

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, będące placówką kultury Miasta Zielona Góra, należy do elitarnej grupy polskich muzeów rejestrowanych, które gromadzą, opracowują naukowo i udostępniają zwiedzającym muzealia wojskowo-historyczne. Szczególnie cenne są dwie ekspozycje: lotnicza składająca się z 25 samolotów i 5 śmigłowców oraz ciężkiego sprzętu wojskowego z czołgami, działami samobieżnymi, transporterami, sprzętem artyleryjskim i rakietowym.

Łącznie zbiory placówki liczą 3500 muzealiów. Zgromadzone eksponaty pochodzą od okresu średniowiecza do czasów współczesnych i prezentowane są na czterech salach ekspozycji stałych, w XIX-wiecznym zabytkowym pałacu, który jest główną siedzibą placówki. (PAP)

mmd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL