XIX wiek

25.04.2018

Historyczna wystawa o wodzie i higienie - od czwartku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie

Wystawa "Sanitas per aquam. Wodolecznictwo i higiena” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie Wystawa "Sanitas per aquam. Wodolecznictwo i higiena” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie

Wanny do kąpieli nasiadowych czy akcesoria do codziennej higieny z XIX i XX w. będzie można zobaczyć w muzeum w Stargardzie. Wernisaż wystawy "Sanitas per aquam. Wodolecznictwo i higiena” odbędzie się w czwartek.

"Chcieliśmy pokazać odwiedzającym codzienność w czasach, gdy po odkryciach Ludwika Pasteura czy Roberta Kocha w XIX w. woda nabrała większego znaczenia w życiu ludzi i stała się panaceum na wiele schorzeń. To wtedy wzrosła w społeczeństwie świadomość higieny" – powiedziała PAP w środę kurator wystawy Monika Ogiewa-Sejnota z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Dodała, że wystawa prezentuje życie codzienne w czasach, gdy popularne były pomorskie miejscowości uzdrowiskowe.

"Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwszą poświęciliśmy wodolecznictwu. Obiekty przeniosą zwiedzających do nadmorskiego kurortu. Można tu będzie zobaczyć m.in. wannę do kąpieli nasiadowych, stroje kąpielowe czy fragment wnętrza pijalni wód mineralnych" – wyjaśniła Ogiewa-Sejnota.

W drugiej części przedstawione będą sposoby codziennego dbania o higienę w XIX i na początku XX w. W pokojach "damskim" i "męskim" znajdą się m.in. naczynia na kosmetyki, komplety toaletowe czy przyrządy do golenia. Zwiedzający zobaczą też urządzenia do prania, przyrządy używane przez położne czy wystrój łazienek.

"Największe zainteresowanie mogą wzbudzić… nocniki. W XIX i na początku XX w. były właściwie meblami, ale zaskakujące jest, że mogły być aż tak kunsztownie zdobione" – wyjaśniła kuratorka wystawy.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów m.in. Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa czy Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września br.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL