W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie) od soboty będzie można oglądać oryginalne ilustracje Piotra Stachiewicza do powieści „Quo Vadis”. Obrazy uważane do niedawna za zaginione w czwartek zaprezentowano dziennikarzom.
Kolekcja Piotra Stachiewicza, którą udało się pozyskać do oddziału Muzeum Narodowego w Oblęgorku, składa się z 22 obrazów olejnych, namalowanych w latach 1896-1902. Prace nad nimi autor rozpoczął w momencie, kiedy powieść nie była jeszcze gotowa, a jej odcinki ukazywały się w prasie. „Tenże ilustrator był dla Sienkiewicza niezwykle ważny, łączyła go z Sienkiewiczem więź szczególna, przyjacielska” – powiedziała wicedyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Daria Dyktyńska.
Obrazy będą elementem stałej ekspozycji w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Muzeum pozyskało je za 310 tys. zł, z czego 200 tys. pochodzi ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a pozostałą część zapewnił samorząd województwa świętokrzyskiego. Ilustracje przez dekady znajdowały się w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo, że w połowie ubiegłego stulecia były prezentowane w Nowym Jorku oraz Detroit.
Jak powiedziała podczas czwartkowej konferencji kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Agnieszka Kowalska-Lasek, jeszcze cztery lata temu marzeniem było sprowadzenie choćby jednego obrazu Stachiewicza, „tymczasem udało nam się sprowadzić tu +trzy walizki szczęścia+ w których zamknięte były 22 wyjątkowe obrazy”. Obrazy te prawdopodobnie nie były nigdzie wystawiane na stałe, o czym świadczy ich doskonały stan.
Prezentowane w Oblęgorku obrazy, m.in. „Z rozkazu Nerona”, „Uczta u Nerona”, „Apostoł Piotr i Ligia”, „Rozmowa Św. Pawła z Petroniuszem” wykonane zostały w technice olejnej na desce. Z uwagi na to, że od początku były przewidziane jako wzór do heliograwiur (dawnej techniki powielania obrazu) mających ilustrować powieść, sprawiają wrażenie niemal monochromatycznych. „W dotychczasowych wydawnictwach, w albumach, przedstawiane były jako czarno-białe lub przekolorowane, szczególnie na pocztówkach” – powiedziała Kowalska-Lasek.
Premierowy pokaz odnalezionej kolekcji obrazów Stachiewicza, będzie można oglądać w Oblęgorku od soboty. Inauguracja wystawy odbędzie się przy okazji Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza – akcji pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Piotr Stachiewicz (1858-1938) był polskim malarzem i ilustratorem. Studiował m.in. w Krakowie oraz Monachium. Był autorem ilustracji do takich dzieł Sienkiewicza jak „Bez dogmatu”, „Rodzina Połanieckich”, „Quo Vadis”, „Trylogia”.
Majątek w Oblęgorku k. Kielc wraz z pałacem został przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego. (PAP)
mjk/ ls/