Kultura i sztuka po 1989 roku

25.04.2018

Inne tańce - wystawa dokumentująca eksperymenty teatru tańca

Źródło: CSW Zamek Ujazdowski Źródło: CSW Zamek Ujazdowski

"Inne tańce" to wystawa o ważnym zjawisku nowej sztuki w Polsce: o śmiałych eksperymentach twórców tańca, teatru, performansu, muzyki oraz sztuk wizualnych - powiedziała PAP Agnieszka Sosnowska, kuratorka ekspozycji w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wernisaż 27 kwietnia.

Wśród prac pokazanych na wystawie "Inne tańce" znajdują się m.in. zapisy przełomowych spektakli Marty Ziółek, Anny Karasińskiej czy Chóru Kobiet. Publiczność będzie miała też okazję obejrzeć fragmenty scenografii Aleksandry Wasilkowskiej, interaktywne instalacje Krzysztofa Garbaczewskiego i Wojtka Ziemilskiego, dźwiękowe interwencje Konrada Smoleńskiego i Wojtka Blecharza, rzeźby i fotografie Anety Grzeszykowskiej oraz filmy Karola Radziszewskiego.

"Wystawa prezentuje formację artystów, którzy dokonują odważnej reinterpretacji rodzimej tradycji sztuk performatywnych" - powiedziała PAP Agnieszka Sosnowska, kurator ekspozycji. "Dla tej generacji artystów działania parateatralne Jerzego Grotowskiego, dorobek teatralny i happeningowy Tadeusza Kantora czy klasyczna sztuka performansu nie są punktem odniesienia czy inspiracji, ale obszarem wywołującym sprzeciw a nawet negację. Twórcy +Innych tańców+ z większym entuzjazmem czerpią ze zdobyczy muzyki alternatywnej, teorii performatywności, teatru postdramatycznego czy tańca konceptualnego" - wyjaśniła kuratorka.

Tytuł "Inne tańce" przywołuje spektakl pod tym samym tytułem przygotowany w 1982 r. przez jedną z najwybitniejszych formacji polskiego teatru eksperymentalnego – Akademię Ruchu, grupę złożoną ze studentów warszawskich uczelni, która powstała w 1973 r. i była kierowana przez Wojciecha Krukowskiego aż do jego śmierci w 2014 r.

Krukowski był dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowski w latach 1990-2009. I zgodnie z jego wizją CSW stało się instytucją interdyscyplinarną, znoszącą formalne podziały na sztuki wizualne i performatywne, wsłuchaną w nowe działania artystyczne.

Akademia Ruchu, określana mianem teatru gestu i narracji wizualnej, była jednym z najbardziej oryginalnych zespołów eksperymentalnych. "Przez artystów, których twórczość jest pokazywana na wystawie +Inne tańce+ Akademia Ruchu uznawana jest za ważnych prekursorów obecnego zwrotu performatywnego - wyjaśniła kuratorka.

W sformułowaniu "inne tańce" jest też zapowiedź konfrontacji widza odwiedzającego wystawę z tym, co w sztuce nowe, co zmienia warunki gry, rozszerza pole działań i wyobraźni.

Integralną częścią wystawy są: program performatywny i dyskusje. "Inne tańce" powstały w ramach dwuletniego badania, którego częścią były tematyczne zajęcia ze studentami Instytutu Kultury Polskiej UW.

Wystawa "Inne tańce" będzie czynna w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 27 kwietnia do 23 września. (PAP)

autor: Anna Bernat

edytor: Paweł Tomczyk

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL