Od poniedziałku w holu głównym stołecznego Pałacu Kultury i Nauki można oglądać wystawę fotografii dokumentujących osiągnięcia zmarłej 29 czerwca Ireny Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletki, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich.
"Irena Szewińska nokautowała rywalki na bieżniach i skoczniach światowych aren. Zapamiętałam ją także jako osobę oddaną działalności społecznej. Przewodniczyła kapitule konkursu na najlepszego sportowca stolicy. Ta wystawa dokumentuje fakt bycia prawdziwą królową sportu i Irena Szewińska taką pozostanie na długie lata" - powiedziała na wernisażu wystawy wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Na pomysł zorganizowania ekspozycji wpadł lekkoatleta Bogusław Mamiński i przy pomocy męża Ireny Szewińskiej, Janusza, doprowadził ideę do szczęśliwego końca.
Na otwarcie przybyło wielu utytułowanych sportowców, m.in. Teresa Sukniewicz-Kleiber, Jacek Wszoła, Jacek Bierkowski i Marian Woronin.
"Irena miała swoisty szczery uśmiech, obdarzony mieszaniną serdeczności. Pamiętam jak powierzono jej opiekę nade mną w czasie mistrzostw Europy w Rzymie w 1974 roku. +Jacek tylko nie spóźnij się na start+ - mówiła" - wspominał Szewińską Wszoła, mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu (1976). Podkreślił, że wziął sobie do serca jej słowa i następnego dnia pojechał na stadion pół godziny wcześniej niż to było planowane.
"Irena jako dziewczynka uczęszczała do Pałacu Kultury i Nauki na zajęcia Kółka Żywego Słowa, natomiast Daniel Olbrychski trenował w innej grupie szermierkę, marząc o karierze sportowej. Później los pokierował ich na inne tory" - opowiadał na wernisażu mąż lekkoatletki Janusz.
Szewińska rozpoczęła sportową przygodę w 1960 roku na stołecznej Agrykoli, wygrywając bez treningu rywalizację w biegu na 100 metrów oraz w skoku w dal i wzwyż. Marzyła o starcie w igrzyskach olimpijskich, a ziściło się to już cztery lata później w Tokio. Z Japonii przywiozła złoty medal w sztafecie 4x100 m oraz srebrne w biegu na 200 m oraz w skoku w dal.
Łącznie na podium najważniejszej imprezy stanęła siedem razy. W Meksyku w 1968 roku zdobyła złoto na 200 m i brąz na 100 m, cztery lata później w Monachium brąz na 200 m, a w Montrealu w 1976 była najszybsza na 400 m.
Równie udane były jej starty w mistrzostwach Europy, w których w latach 1966-78 wywalczyła w skoku w dal, biegach na 100, 200 i 400 m oraz w sztafetach 4x100 i 4x400 m 10 medali - pięć złotych, jeden srebrny i cztery brązowe. 3 maja 2015 roku prezydent Andrzej Duda uhonorował Szewińską Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem.(PAP)
jej/ cegl/ pp/