Walka o niepodległość 1914-1918

05.02.2018

J. Sellin w Tallinnie: pragnienie wolności i niezawisłości łączy nasze narody

Otwarcie wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów". Fot. Dawid Krupej / MKiDN Otwarcie wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów". Fot. Dawid Krupej / MKiDN

Pragnienie wolności i niezawisłości łączy nasze narody, dlatego dzisiaj doceniajmy to umiłowanie wolności, za którą wasi tak, jak i nasi przodkowie byli skłonni kłaść na szalę nawet swoje własne życie - powiedział w poniedziałek w Tallinnie wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury od niedzieli przebywa w Estonii. W poniedziałek wziął udział m.in. w rozmowach bilateralnych z przedstawicielami estońskiego Ministerstwa Kultury, a także zwiedził Muzeum Sztuki Kadriorg i Estońskie Muzeum Sztuki KUMU.

Ostatnim punktem wizyty w Estonii było uroczyste otwarcie wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów" w oddziale Filmu Muzeum Historii Estonii. Wystawa współorganizowana jest przez Ambasadę RP w Tallinnie, jako element obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Spotykamy się tutaj, aby wspólnie świętować stulecie uzyskania niepodległości Republiki Estonii i stulecie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" - dodał.

Wiceszef MKiDN wskazał, że "mijające 100 lat dla naszych Ojczyzn nie było takie, jakbyśmy sobie tego życzyli". "Nasze kraje, po krótkim – ale jakże bogatym w wydarzenia, czego dowodem jest ta wystawa – okresie cieszenia się wolnością, dostały się w szpony dwóch totalitaryzmów. I dopiero po ponad pięćdziesięciu latach zdołały się spod ich ucisku uwolnić" - zaznaczył.

Sellin wyraził nadzieję, że "twórcze relacje między Republiką Estonii a Rzecząpospolitą Polską będą owocować znaczącym udziałem w budowie przyszłości naszego regionu i całej Europy". "Mam nadzieję, że będziemy mogli ubogacać się tak przez kontakty kulturalne, jak i gospodarcze. Żywię nadzieję, że nasze narody zawsze będą w stanie czerpać od siebie to, co najlepsze, a w razie konieczności – pospieszą sobie na pomoc" - podkreślił.

Wiceminister kultury odniósł się także do oporu Estończyków wobec Związku Sowieckiego i do walki, jaką podjęli, aby przywrócić swemu krajowi suwerenność. "Jej najbardziej wymownym symbolem pozostanie wielki Łańcuch Bałtycki z sierpnia 1989 roku, demonstracja pragnienia wolności i niezawisłości. To pragnienie łączy nasze narody, dlatego dzisiaj doceniajmy to umiłowanie wolności, za którą wasi tak, jak i nasi przodkowie byli skłonni kłaść na szalę nawet swoje własne życie" - zaapelował Sellin.

"Życzę Wam, w ten wspaniały jubileusz stulecia niepodległości, abyśmy wszyscy umieli docenić ofiarę i zaangażowanie naszych przodków i dobrze z niej korzystać, a także przekazać to dziedzictwo kolejnym pokoleniom" - dodał.

Jak mówił, "niech zatem trwa w pokoju i dobrobycie Republika Estonii i Republika Rzeczypospolitej Polskiej, niech wzrasta i niech cieszy tak nas, jak i liczne przyszłe pokolenia Estończyków i Polaków".

"Mamy nadzieję, że wystawa będzie ekscytująca i edukacyjna dla wszystkich, którzy ją odwiedzą oraz że będzie okazją do zaprezentowania bardziej szczegółowych informacji na temat polsko-estońskich stosunków pomiędzy 1918 a 1939 rokiem" - powiedziała Dyrektor Muzeum Historii Estonii Sirje Karis.

"Wystawa jest przykładem bardzo dobrej współpracy między polskimi i estońskimi instytucjami badawczymi i muzealnymi w pielęgnowaniu i promocji wspólnego dziedzictwa historycznego. Treść ekspozycji współredagowały i weryfikowały zespoły naukowe Estońskiego Muzeum Okupacji, Muzeum Historii Estonii i Instytutu Pamięci Historycznej" - podało MKiDN.

W niedzielę wiceszef MKiDN uczestniczył w koncercie galowym XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie, gdzie wygłosił przemówienie i wręczył nagrodę Grand Prix laureatowi konkursu. Wygraną jest podróż polskim szlakiem Fryderyka Chopina dla ucznia i pedagoga.

Sellin wziął także udział w spotkaniu z przedstawicielami estońskich muzeów oraz instytucji odpowiedzialnych za pielęgnację tradycji i kultury Estonii.

Z Tallinna Katarzyna Krzykowska(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL