Kultura i sztuka po 1989 roku

06.08.2015 aktualizacja 19.07.2016

Komiksowa wystawa o Kafce w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa

Wystawę poświęconą Franzowi Kafce przygotowała Gdańska Galeria Guentera Grassa. Pokazane na niej zostaną prace wybitnych rysowników Francuzki Chantal Montellier, Amerykanina Roberta Crumba, a także czeskiego twórcy Jaromira99. Wernisaż - w piątek.

Jak powiedziała PAP współkuratorka wystawy "K: KafKa w KomiKsie" Małgorzata Żerwe, głównym przesłaniem ekspozycji jest "odmitologizowanie" Kafki.

"Ta wystawa jest próbą obalenia pewnych stereotypów o Kafce, że jest np. ponury i mroczny. W twórczości pisarza jest dużo humoru, zabawy i seksu. Jego literatura nie ma tylko charakteru opresyjnego, jak się powszechnie sądzi" - wyjaśniła.

Na wystawie obejrzeć można będzie m.in. fragmenty komiksów, ale też postaci z nich o nadnaturalnych wymiarach.

"To jest totalny Kafka: pojawi się i na suficie, i na podłodze galerii. To jakby wielka instalacja stworzona z tych komiksowych rysunków. Ta wystawa sama w sobie jest rodzajem komiksu. Ma także wymiar dźwiękowy: w męskiej toalecie można będzie posłuchać +Procesu+, a w damskiej +Zamku+, czytanych przez gdańskich aktorów. Będą też wideoklipy" - dodała Żerwe.

"Ta wystawa jest próbą obalenia pewnych stereotypów o Kafce, że jest np. ponury i mroczny. W twórczości pisarza jest dużo humoru, zabawy i seksu. Jego literatura nie ma tylko charakteru opresyjnego, jak się powszechnie sądzi" - mówi PAP współkuratorka wystawy "K: KafKa w KomiKsie" Małgorzata Żerwe.

Chantal Montellier to jedna z najbardziej znanych rysowniczek komiksu. Ukończyła Ecole des Beaux-Arts de Saint-Etienne, wykładała sztuki piękne na Uniwersytecie Paryskim. Wydała też liczne powieści w formie komiksu, m.in. "Czarnobyl moja miłość", "Sorcieres mes soeurs". Jej prace drukowały najważniejsze francuskie gazety i czasopisma takie jak: "Le Monde", "L'Humanite", "France Nouvelle" i "L'Unite", a Centre National de la Bande Dessinee et de l'Image w Angouleme przygotowało retrospektywną wystawę jej twórczości.

Robert Crumb, urodzony w 1943 r. w Filadelfii, należy do pionierów amerykańskiego komiksu undergroundowego. Twórca "Kota Fritza" ("Fritz the Cat") i "Mr. Natural" przez całe życie był twórcą kontrowersyjnym. Jego cechą charakterystyczną jest mocna kreska, dzięki której stał się jednym z najważniejszych ilustratorów, jacy odcisnęli swe piętno na stylu rysowania komiksu. Jego prace były wystawiane nawet w New Yorker Museum of Modern Art.

Artysta w 1999 r. otrzymał za całokształt twórczości Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angouleme. Mieszka z żoną i córkami we Francji.

Jaromir99 - to urodzony w 1963 r. rysownik komiksów, malarz, pisarz i autor tekstów kultowej czeskiej grupy Priessnitz. Rozpoznawany na świecie głównie dzięki swej trylogii komiksowej "Alois Nebel", którą opublikował wspólnie z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudisem. Nosząca ten sam tytuł filmowa adaptacja komiksu autorstwa Tomasa Lunaka miała swoją premierę w 2011 r. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, rok później otrzymała Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Animowany. Jaromir99 mieszka i pracuje w Pradze.

Wystawa powstała we współpracy z Domem Literatury w Stuttgarcie (Niemcy), gdzie współkurator gdańskiej wystawy David Zane Mairowitz (prywatnie mąż Żerwe - PAP) przygotował w 2014 r. wystawę o komiksach poświęconych Kafce.

Urodzony w 1943 r. w Nowym Jorku Mairowitz jest pisarzem, dramaturgiem, reżyserem radiowym i tłumaczem. Wydał wiele książek, m.in. "Introducing Kafka" (wspólnie z Robertem Crumbem), "Introducing Camus" oraz "Wilhelm Reich for Beginners". Spośród jego sztuk teatralnych jedna z najsłynniejszych to adaptacja "Procesu" Kafki. Drukował swoje teksty w licznych prestiżowych czasopismach. Jest też autorem wiele słuchowisk radiowych oraz reportaży dla BBC w ponad 20 krajach. Mieszka głównie w Avignonie (Francja) i Berlinie.

Franz Kafka (1883-1924) był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Większość życia spędził w Pradze. Do historii światowej literatury przeszedł jako autor powieści "Proces", "Zamek", "Ameryka" oraz zbioru opowiadań.

Wystawa "K: KafKa w KomiKsie" w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa będzie czynna do 27 września. (PAP)

rop/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL