Informacje o działalności zbrojnej, m.in. bitwach zgrupowań partyzanckich i konspiracji, znajdą się na ekspozycji stałej warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 17 października poznamy autora zwycięskiej koncepcji wystawy.
"To dzieło będzie świadectwem odwagi i poświęcenia tych, którzy byli jedną z najważniejszych części polskiego narodu. Ich postawa, niezłomność i przywiązanie do ojczyzny może być drogowskazem dla kolejnych pokoleń. To będzie na trwałe wpisane w ten budynek" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Podczas spotkania w siedzibie warszawskiego Muzeum omawiano kwestie konkursu na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej, która - jak podkreśla dyrektor instytucji Jacek Pawłowicz - "będzie sercem tego muzeum".
Ekspozycja prezentować będzie całość różnorodnych działań o charakterze niepodległościowym, które Polacy organizowali po 1944 r. Wystawa ma łączyć w sobie funkcje muzealną i miejsca pamięci narodowej. Jak zaznaczył Pawłowicz na startujących w konkursie czekają specjalne zadania, m.in. zaaranżowania podziemnej drukarni. "Będą musieli pokazać jak ten fragment historii zaprezentować w naszym Muzeum" - wyjaśnił Pawłowicz.
Organizatorem konkursu jest Centralny Zarząd Służby Więziennej, w imieniu którego działa Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia. Aby wziąć w nim udział należy spełnić wymogi regulaminowe dotyczące m.in. kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. "Będziemy chcieli przedstawić tu informacje o działalności zbrojnej, m.in. bitew dużych zgrupowań partyzanckich. Ten katalog informacji będziemy starali się przełożyć na tę przestrzeń multimedialną czy też przestrzeń pamiątek, które znajdą tutaj swoje miejsce" - powiedział dyrektor IGB Mazovia Arkadiusz Karbowiak.
Na nowoczesną formę planowanej ekspozycji zwrócił uwagę również wiceminister Jaki. "Będziemy chcieli przełożyć to na nowoczesne narzędzia multimedialne, aby to było interesujące dla wycieczek z Zachodu. Mamy taką nadzieję, że to Muzeum, które będzie trzykrotnie większe niż Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie jednym z najważniejszych elementów wszystkich wycieczek zagranicznych, które będą kierowane do Polski" - podkreślił Jaki.
W skład jury, które obradować będzie pod przewodnictwem architekta Andrzeja Bulandy, wchodzą m.in. zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk i zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Wojska Polskiego Witold Głębowicz. Kwota przeznaczona na nagrody w konkursie wynosi 120 tys. zł brutto.
Konkurs ogłoszono 7 czerwca, a jego wyniki poznamy 17 października.
Były Areszt Śledczy w Warszawie-Mokotowie pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 r., przez cały okres stalinowskiej okupacji w powojennej Polsce. Trafiali tam najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego, m.in. August Fieldorf "Nil", Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" czy Hieronim Dekutowski "Zapora". Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zabitych w trakcie śledztw pozostaje nieustalona. W drugiej połowie lat 80. przy Rakowieckiej więziony był m.in. Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL.
W lutym zeszłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, którego otwarcie planowane jest na 2019 r. Opracowanie koncepcji wystawy głównej, która powstanie w czterech budynkach na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, jest kolejnym krokiem w procesie tworzenia placówki; w styczniu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną.(PAP)
nak/ agz/