Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2019

„Łódź nieznana” na wystawie zdjęć włoskiego fotografa Enzo Signorelliego

Zdjęcia włoskiego fotoreportażysty Enzo Signorelliego portretującego Łódź i jej mieszkańców można oglądać w sobotę i niedzielę w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W kolejnych dniach ekspozycja „Łódź nieznana” ma odwiedzić inne polskie miasta.

Enzo Signorelli od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w fotoreportażach poświęconych podróżom, ludziom, architekturze i fotografii przemysłowej. Od 2008 roku fotografował Łódź, początkowo skupiając się na fabrykach i ich pracownikach, a następnie na samym mieście, jego architekturze i mieszkańcach. Efektem pracy włoskiego fotografa jest zbiór zdjęć, które złożyły się na prezentowaną w weekend wystawę "Łódź nieznana".

Jak podkreślają jej twórcy, to zapis zachodzących zmian w mieście, które wciąż pozostaje nieznane i nieodkryte dla sporej części Europy. Dodali, że Signorelli fotografował oszczędnie, z iście dziennikarskim podejściem, czyli bez przypadkowych ujęć.

Na ekspozycji można zobaczyć zarówno miejsca znane wszystkim łodzianom i turystom, jak i odkryte po raz pierwszy przez fotografa. Dużą część prac stanowią portrety mieszkańców. Signorelli przede wszystkim skupiał się bowiem na obserwacji ludzi, którzy - w jego opinii - zmienili się na przestrzeni lat. Wyjaśnił, że stali się bardziej świadomi siebie, silniejsi, ale również bardziej zamknięci w swoich światach, nie tak dostępni, jak wcześniej. Fotograf przyznał, że zmieniły się również miejsca, które fotografował podczas swoich wizyt w Łodzi.

Wystawę można oglądać w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102 w sobotę (w godz. 14-18) oraz w niedzielę (w godz. 12-18). Wstęp jest bezpłatny. W kolejnych dniach ekspozycja ma trafić do innych polskich miast. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL