Makiety stacji benzynowych, parkingów i garaży, ukazujące zmieniające się tendencje w projektowaniu architektury związanej z motoryzacją, będzie można od soboty oglądać na wystawie „We wstecznym lusterku: architektura spalinowa” we wrocławskim Muzeum Architektury.
Kurator wystawy Łukasz Wojciechowski zwrócił uwagę, że w XX w. miasta budowano i adaptowano do potrzeb transportu osobowego.
"Przez ledwie sto lat dla milionów samochodów powstały miliony kilometrów dróg, a przy nich wyrosły nowe budynki: stacje benzynowe i serwisowe, garaże, motele, restauracje, osiedla mieszkaniowe i całe miasta" – powiedział.
Wskazał, że architektura związana z motoryzacją była początkowo pełna rozmachu i nowych rozwiązań funkcjonalnych.
"Modernistyczne budynki ze szkieletową konstrukcją, ze stropodachami i owalnymi narożnikami, okazały się idealnym środowiskiem dla samochodów. Słupy i wsporniki umożliwiały łatwe manewrowanie wewnątrz, płaskie dachy wykorzystywano do parkowania, a zaoblenia ścian odpowiadały promieniowi skrętu. Z żelbetu budowano belki biegnące bez podparć przez kilkanaście metrów, nawisy oraz pochylnie o różnych formach – od prostych do spiralnych"– tłumaczył.
"Przyhamowano dopiero w okresie kryzysu paliwowego w latach siedemdziesiątych. Zaczęła się wtedy rodzić nowa świadomość ekologiczna, dzięki której zrewidowano ówczesne plany i przyjęto nowe założenia urbanistyczne" – mówił kurator
Wojciechowski podkreślił, że głównym elementem wystawy są makiety stacji benzynowych, parkingów i garaży, które ukazują zmieniające się tendencje w projektowaniu architektury związanej z motoryzacją.
"Od ścian w kształcie kanistrów na olej Shella po dom wykonany z części furgonetki Citroëna 2CV. Wszystkie obiekty pokazywane na wystawie, podobnie jak niegdyś w realnym świecie, łączy plątanina samochodowych tras, które – w przeciwieństwie do rzeczywistości – są źródłem niewinnej rozrywki, a przemierzać je można przy pomocy miniaturowych samochodzików" – dodał.
Wystawę "We wstecznym lusterku: architektura spalinowa" można oglądać do 8 września w Muzeum Architektury we Wrocławiu. (PAP)
Autor: Agata Tomczyńska
ato/ joz/