II Rzeczpospolita

09.11.2018

Minister zdrowia otworzył wystawę poświęconą Wieniawie-Długoszowskiemu

Źródło: Ministerstwo Zdrowia Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski otworzył w piątek w gmachu resortu wystawę poświęconą Bolesławowi Wieniawie-Długoszowskiemu, lekarzowi i jednemu z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego.

Otwierając wystawę, Szumowski wyraził zadowolenie, że może ją gościć w gmachu Ministerstwa Zdrowia w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że ten wierny żołnierz marszałka Piłsudskiego, zasłużony dla budowy niepodległej ojczyzny i kultury, znany "bon vivant" i "arbiter elegantiarum" okresu międzywojennego był lekarzem.

Wieniawa-Długoszowski otrzymał w 1905 roku na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Lwowskiego tytuł doktora wszech nauk medycznych. Następnie obrał specjalizację z okulistyki. Umiejętności w tej dziedzinie doskonalił w Paryżu.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że również Józef Piłsudski studiował medycynę w Charkowie. Z powodu swego zaangażowania politycznego naukę zakończył po pierwszym roku. "Gdyby nie studia i nauka na uczelniach medycznych, to nie wiem, czy daliby radę zrobić tyle dla niepodległości Polski" – powiedział Szumowski.

Wystawa jest wynikiem badań naukowych, m. in. zespołu z Głównej Biblioteki Lekarskiej. Dzięki ich zaangażowaniu powstała ekspozycja "Ułańska jesień – generał dywizji, doktor medycyny Bolesław Wieniawa-Długoszowski 22 lipca 1881 – 1 lipca 1942". Prezentuje najważniejsze pamiątki, świadectwa i fotografie dokumentujące życie jednej z najważniejszych postaci przedwojennej Polski.

Wystawę można obejrzeć w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej 15 w Warszawie w sobotę 10 listopada w godz. 9.00 – 16.00. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL