PRL

06.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Moda i obyczaje ślubne PRL na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Oryginalne stroje ślubne z czasów PRL, archiwalne zdjęcia oraz nagrania wspomnień związanych z zawarciem związku małżeńskiego - to niektóre z elementów tworzących wystawę „Wspomnienie miłosnego święta”, którą od soboty można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Ekspozycja poświęcona obyczajom ślubnym w czasach PRL to kolejna z wystawa czasowych prezentowanych w Muzeum Pana Tadeusza – otwartej w maju tego roku placówce prowadzonej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Wystawa jest wielowątkową prezentacją, na którą składają się m.in. oryginalne stroje ślubne z czasów PRL, archiwalne zdjęcia z kolekcji Anny Straszewskiej i Zuzanny Żubki-Chmielewskiej oraz z prywatnych albumów mieszkańców Dolnego Śląska. Zwiedzający mogą również posłuchać nagrań osób z całej Polski, które wspominają emocje i zdarzenia związanych z ich ślubami.

„Tęsknimy za miłością, za młodością, być może również za czasami analogowej pamięci, długich podróży, odręcznie pisanych listów i kilku w życiu uroczystych wizyt u fotografa. Jednocześnie nasza wystawa, trochę na przekór, dotyczy również zapominania” - powiedziała Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza.

Ekspozycję można oglądać do 18 września.

Muzeum Pana Tadeusza to nowa placówka muzealna, której siedziba znajduje się w jednej z kamienic wrocławskiego Rynku. Punktem centralnym wystawy stałej, którą otwarto w maju tego roku, jest rękopis mickiewiczowskiej epopei. Opowieść o rękopisie została przedstawiona w różnych kontekstach – historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim.

Elementem wystawy stałej są również moduły poświęcone postaciom Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Władysława Bartoszewskiego, którzy przekazali kilka lat temu swoje zbiory książek, zapisków i dzieł sztuki do Ossolineum. Spuścizna po nich prezentowana jest w Gabinetach Świadków Historii.(PAP)

pdo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL