Zwiedzanie wystawy dla dzieci i dorosłych „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” oraz wielki rodzinny piknik „W Maciusiowym królestwie” to weekendowe propozycje Muzeum POLIN na Dzień Dziecka. 1 i 2 czerwca wstęp na wystawę będzie bezpłatny.
W czasie pikniku "W Maciusiowym królestwie", który odbędzie się 2 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, ogłoszony zostanie turniej. Na przyjaciół króla Maciusia czekają wyzwania: rozwiązywanie zagadek na wystawie, pokonywanie labiryntów i przeszkód wymagających niezwykłej sprawności, majsterkowanie, szycie i malowanie. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, dla wszystkich uczestników - smaczne i zdrowe przekąski, a także wiele niespodzianek - poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia.
Dzień zakończy premiera utworu na orkiestrę i chór dziecięcy inspirowanego książką "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka. Muzykę napisał Jerzy Rogiewicz, a słowa Grzegorz Uzdański, wykonawcami będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Warszawie.
Przez dwa dni: 1 i 2 czerwca wstęp wolny wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" jest wolny. "Zbliża się finisaż ekspozycji; będzie ona dostępna dla publiczności jeszcze tylko do 1 lipca. A jest to wystawa niezwykła, licznie odwiedzana, która się bardzo podoba zarówno dzieciom, jak i dorosłym" - powiedziała PAP Marta Dziewulska z biura prasowego Muzeum.
„Takiej wystawy jeszcze u nas nie było. To coś wyjątkowego - wystawa na bardzo poważne tematy opowiedziana językiem plastycznym i językiem pisanym, zrozumiałym przez ośmio, dziewięciolatków" - charakteryzował ekspozycję dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prof. Dariusz Stola.
"Idąc w ślady Korczaka +wprowadzamy+ zwiedzających do książki +Król Maciuś Pierwszy+. Wystawa jest rodzajem rozmowy o fundamentalnych sprawach w Polsce lat XX, które pozostają fundamentalnymi i teraz i zawsze takimi będą. Ponieważ każde nowe pokolenie jest w takiej sytuacji jak emigranci, jak cudzoziemcy - wchodzi w świat, którego nie zna, nie rozumie i nie wie jak się nim odnaleźć, pojąć jego reguły" - zauważył Stola.
Tamara Sztyma, która wraz z Anną Czerwińską jest kuratorką wystawy, w rozmowie z PAP zwróciła uwagę na to, że „Korczak pisał +Króla Maciusia Pierwszego+ pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem". "Podobnie jak on w momencie odzyskania niepodległości, my w setną rocznicę tego wydarzenia, pragniemy zaprosić +dużych i małych dorosłych+ do refleksji nad tym, czym jest wolność, odpowiedzialność, demokratyczne państwo" – powiedziała.
Wchodzący na wystawę mogą obejrzeć najpierw dostosowaną do potrzeb dzieci niewielką ekspozycję historyczną, która z pomocą ikonografii, obiektów i filmu animowanego opowiada o tym, co wydarzyło się 100 lat temu. Ze świata historii zwiedzający wkraczają w świat fantazji, "przechodzą" przez książkę "Król Maciuś Pierwszy" i poznają jej małego bohatera i jego problemy. Następnie na gości muzeum czeka przestrzeń gier i zabaw.
„Tutaj dzieci i dorośli zostają zaproszeni do rozmowy i namysłu na uniwersalnymi zagadnieniami dotyczącymi zarówno organizacji państwa, jak i mniejszej, lokalnej wspólnoty. Poprzez angażujące i pobudzające wyobraźnię zadania – maszynę do głosowania, kalejdoskop czy wagę z wydatkami – wspólnie zastanowią się nad tym, co to znaczy rządzić, podejmować decyzje i gospodarować budżetem. I wreszcie, jakie prawa mają ludzie, obywatele, dzieci" - wyjaśniła Anna Czerwińska. "Na wystawie można się ruszać, bawić, dotykać wielu elementów, a nawet na nie wspinać. Ekspozycja zachęca do stawiania pytań, wspólnej rozmowy z rówieśnikiem lub opiekunem" – dodała Czerwińska.
O plastyczną wizję wystawy zadbała Iwona Chmielewska - ilustratorka, autorka wielu książek artystycznych, w których obraz i słowo uzupełniają się i tworzą wspólny symboliczny przekaz. W POLIN stworzyła fantastyczny, odrealniony świat powieści "Król Maciuś Pierwszy".
Muzeum POLIN z wystawą "W Polsce króla Maciusia" i działalnością edukacyjną jako jedno z sześciu muzeów z całego świata zostało właśnie nominowane i znalazło się na krótkiej liście do prestiżowej nagrody Children in Museums Award 2019. Wyniki ogłoszone zostaną w październiku tego roku podczas konferencji odbywającej się we Frankfurcie.
Wystawa potrwa do 1 lipca 2019. (PAP)
Anna Bernat
abe/ agz/