Broń palna i biała, umundurowanie, malarstwo oraz archiwalne dokumenty znalazły się na otwartej w czwartek w Muzeum Podkarpackim w Krośnie wystawie "My z Napoleonem".
Eksponaty pochodzą ze zbiorów m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz kolekcji prywatnych.
"Sama postać, jak i polityka Napoleona już za jego życia budziły kontrowersje i spory; nie ucichły one po dzień dzisiejszy. Nasza wystawa ma o tym przypomnieć i zmuszać do własnych przemyśleń" – powiedział PAP dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.
Zwrócił uwagę, że Napoleon Bonaparte nadal przez jednych jest "uważany za wybitnego stratega odnoszącego wspaniałe zwycięstwa militarne, wytrawnego polityka, twórcę m.in. Kodeksu Napoleona". "Z drugiej zaś strony uważany za agresora i zapatrzonego w siebie tyrana, który na blisko dwie dekady pogrążył Europę w nieustannych wojnach" – podkreślił.
Wystawa przypomina, że prowadzona przez Napoleona Bonapartego polityka na stałe wpisała się w historię Polski; w szczególności w jej tradycje niepodległościową i romantyczną. "Nie przypadkowo pojawia się on w naszym hymnie narodowym" – dodał Gancarski.
Na ekspozycji prezentowane są zbiory ówczesnych militariów, malarstwo i grafiki przedstawiające najważniejsze wydarzenia z okresu rządów Napoleona, przykłady umundurowania i wyposażenia wojsk, jak również archiwalne dokumenty z tamtego okresu.
Gratką dla miłośników epoki napoleońskiej mogą być oryginalne listy autorstwa m.in. marszałków Francji Louis Berthiera, Étienne Macdonalda, Jan Baptyste Bernadotte oraz słynnego ministra policji Józefa Fouche.
Wśród oryginalnych elementów umundurowania są czapki fizylierów 4 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego oraz trębacza pułku lekkokonnego gwardii Napoleona I, a także kurtka mundurowa szeregowego woltyżerów 3 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. Jest też kask francuskiego oficera dragonów znaleziony na polu bitwy nad Berezyną. Natomiast dopełnieniem wystawy są wyroby rzemiosła artystycznego inspirowane epoką napoleońską.
Wystawa będzie czynna do końca maja.(PAP)
kyc/ par/