Wystawę „Polskie drogi do niepodległości” przygotowaną przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie otwarto w piątek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Ekspozycja przybliża sylwetki wybitnych Polaków.
„Wystawa jest poświęcona 20 wybitnym Polakom, którzy na przełomie XIX i XX wieku, żyjąc na różnych kontynentach, wnieśli znaczący wkład w światową naukę i kulturę, którzy tworząc historię różnych krajów i narodów, zachowali w sobie polskość” - powiedział PAP prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski.
Wystawa prezentuje sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Domeyki, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego, Karola Bohdanowicza, Ernesta Malinowskiego, Stefana Szolc-Rogozińskiego, Witolda Zglenickiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Rudolfa Modrzejewskiego, Św. Urszuli Ledóchowskiej, Olgi Boznańskiej, Eugenii Kierbedź, Marceliny Sembrich-Kochańskiej oraz polskich badaczy Syberii – Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Bronisława Piłsudskiego, Edwarda Piekarskiego i Wacława Sieroszewskiego.
„Chociaż nie wszyscy doczekali niepodległości Polski, ich dorobek naukowy, życiowy, kulturalny stał się promocją państwa polskiego i Polaków na świecie” - zaznacza Falkowski.
Do przygotowania ekspozycji organizatorów zainspirowała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc z myślą o prowadzeniu mobilnych lekcji historii. „Chcemy, żeby młodzież wspólnie z nauczycielami mogła odbyć taką plenerową lekcję historii. (...) Jest to też zachęta dla młodych ludzi do tego, żeby samodzielnie pogłębiali swoją wiedzę na temat tych wielkich Polaków” - powiedział Falkowski.
W ciągu najbliższych dwóch tygodni wystawa „Polskie drogi do niepodległości” będzie prezentowana w Wilnie, następie zostanie przeniesiona na Łotwę do Dyneburga i Rygi, a stamtąd na Ukrainę.
Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie zapowiada, że w przyszłym roku zostaną przygotowane kolejne odsłony tej wystawy. Docelowo na Litwie, Łotwie i Ukrainie zostanie zaprezentowanych 60 sylwetek wybitnych Polaków.
„Naszym celem jest popularyzacja bogatej historii i ogromnej wiedzy encyklopedycznej o naszych rodakach, o tych, którzy współtworzyli wielką niepodległą Polskę i przyczynili się na swój sposób do restytucji znaczenia polskości i Polaków na świecie” - powiedział Falkowski.
Z inicjatywy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w piątek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie został też zorganizowany turniej wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Oba projekty Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie - turniej wiedzy historycznej i wystawa - są współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ az/ kar/