Inne

03.07.2014 aktualizacja 19.07.2016

Największa poza Holandią wystawa abstrakcjonistów geometrycznych w Elblągu

Blisko 150 prac holenderskich twórców nurtu abstrakcji geometrycznej można oglądać od czwartku w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Jest to największa wspólna wystawa artystów tego kierunku sztuki, jaką zorganizowano poza Holandią.

Jak poinformowała PAP Beata Branicka z Galerii EL, na wystawie zatytułowanej "Reductive.NL" znalazło się 150 obrazów, rzeźb, obiektów ruchomych i instalacji, wykonanych przez 32 holenderskich artystów nurtu abstrakcji geometrycznej. Ekspozycja będzie prezentowana do końca sierpnia.

"To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń artystycznych w naszej galerii. Jest to największa wystawa artystów tego nurtu sztuki, jaką kiedykolwiek zorganizowano poza Holandią" - powiedziała Branicka.

Elbląg będzie jedynym miastem w Polsce, w którym można obejrzeć tę wystawę. Potem zostanie ona pokazana w galeriach w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Według kustosza sztuki współczesnej z muzeum w Gorinchem Pieta Augustijna, ekspozycja prezentuje dokonania ostatnich 60 lat holenderskiej abstrakcji geometrycznej. Jak ocenił, ten kierunek w sztuce wizualnej ma wciąż wielki potencjał i cieszy się zainteresowaniem, szczególnie wśród artystów.

Jego zdaniem, prace prezentowane w "Reductive.NL" są ze sobą powiązane poprzez zastosowanie linii, powierzchni i koloru, ale ich twórcy "podążają w wielu kierunkach", tworząc całkowicie własną, osobistą sztukę. To, że tak wielu artystów w Niderlandach angażuje się w nurt "sztuki uporządkowanej" - zdaniem Augustijna - ma związek z "kalwińską naturą" tego kraju.

"Porządek, regularność, systematyka i podstawowe kolory pięknie tu pasują. Tak jak idealnie tu pasujące proste rowy i kanały, prostokątne pola i łąki, a nawet uprawiane w prostych liniach lasy. Gdyby tylko umysł zagrał rolę w sztuce, powstałyby rozmyślne, wykalkulowane prace. Dzięki dopuszczeniu intuicji, dodany został wymiar, który w niektórych przypadkach doprowadził do organicznej abstrakcji geometrycznej" - napisał w katalogu wystawy.

Na wystawie znalazły się dzieła kilku pokoleń holenderskich abstrakcjonistów. Uczestniczą w niej: Andre van Lier, Anneke Klein Kranenbarg, Eef de Graaf, Eelke van Willegen, Els van't Klooster, Henk van Putten, Ingrid Roos, Marus van der Made, Monika Buch, Rinus Roelofs, Robbert de Goede, Roel Rolleman, Roland de Jong Orlando, Tonneke Sengers, Anna Barbara Kolbe, Bob Bonies, Cyril Lixenberg, Coen Kaayk, Coen Vernooij, Guido Winkler, Ewerdt Hilgemann, Rene van den Bos, Jennifer Townley, Henk Rusman, Henk van Trig, Frans Vendel, Tijl Orlando Frijns, Piet van Zon, Jan van Duijnhoven, Simon Oud, Yahya Gaber Youssef i Riki Mijling. (PAP)

mbo/abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL