Kultura i sztuka po 1989 roku

08.08.2019

Od piątku kolejna wystawa w ramach projektu Ambasada Sztuki UAP w Kolonii

Od piątku można będzie oglądać wystawę „Das Gemalte erkennen”, która kolejną częścią projektu Ambasady Sztuki UAP w Kolonii. Projekt realizowany wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Kolonii, powstał z okazji 100- lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jak tłumaczył PAP Artur Adamczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP), wystawa „Das Gemalte erkennen” została przygotowana z okazji stuletniej rocznicy funkcjonowania Wydziału Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

„Malarstwo istniało na uczelni od samych jej początków w roku 1919. W czasie dzielącym ten moment od dnia dzisiejszego, medium podlegało rozmaitym przekształceniom, niejednokrotnie przeżywając swoje kryzysy i renesans. Stało się w ten sposób dyscypliną wszechstronną, w której eksperyment artystyczny oraz indywidualne podejście do twórczości odgrywają podstawowe znaczenie” - podkreślił.

Jak dodał, wystawa przedstawia prace ponad 20 artystów, którzy proponują widzowi spojrzenie na malarstwo współcześnie i na to, jak bardzo jest to medium różnorodne i wszechstronne.

„Wystawa stanowi jeden z najważniejszych zagranicznych eventów w programie obchodów stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kalitko i dr Rafał Górczyński” – zaznaczył Adamczak.

Ekspozycję można będzie oglądać od piątku na terenie Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. Wystawa stanowi kolejną część projektu Ambasady Sztuki UAP w Kolonii, jaką poznańska uczelnia artystyczna przygotowuje wspólnie z Konsulatem.

Wydział Malarstwa i Rysunku jest największą samodzielną jednostką na UAP. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL