Unikatowy stół z dekoracją w stylu nanban, pochodzący z początku XVII wieku, jest najcenniejszym eksponatem nowej ekspozycji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy Pokojach Chińskich. Jej otwarcie zaplanowano na środę.
Na wystawę złożą się także inne dzieła z Dalekiego Wschodu – ceramika, wyroby z kości słoniowej i laki, które nie były wcześniej prezentowane publiczności - poinformował Marcin Wielgo z Muzeum.
Prace nad restauracją stołu prowadził przez dwa lata polsko-japoński zespół konserwatorów. Zabytkowy stół został wykonany w XVII w. w Japonii i ozdobiony laką, masą perłową, złotem i srebrem.
"To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w muzeum wilanowskim, z racji rozmiarów wyjątkowe także na skalę światową. Stół prezentowany jest w specjalnej gablocie o stabilnym klimacie i właściwym naświetleniu, a szczegółom dekoracji przyglądać się można w powiększeniu dzięki nowoczesnemu stanowisku multimedialnemu. W otoczeniu stołu nanban będzie można zobaczyć także bezcenne dzieła z Dalekiego Wschodu - czytamy w przesłanej informacji. - Znalazły one miejsce we współczesnej gablocie zaprojektowanej na wzór szafy z początku XIX w.".
Ekspozycję uzupełniają cenne przedmioty z drewna, steatytu i emalii, a także dwie oryginalne szafy zdobione laką chińską.
Wystawa będzie "sukcesywnie uzupełniana o kolejne dzieła sztuki poddawane obecnie konserwacji". Jak poinformowano, "cała przestrzeń południowego skrzydła pałacu wilanowskiego wraz z niedawno udostępnioną publiczności Galerią Magazynową stworzy spójną opowieść o fascynacji sztuką orientalną kolejnych właścicieli Wilanowa".
Aranżacja nowej wystawy stałej nawiązuje do apartamentu chińskiego urządzonego na piętrze pałacu wilanowskiego w początku XIX w. Jego twórcą był Stanisław Kostka Potocki, oświeceniowy kolekcjoner, polityk, reformator szkolnictwa, uznawany za pierwszego polskiego historyka sztuki i archeologa, który w 1805 r. otworzył w rezydencji wilanowskiej pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki.
Konserwacja stołu nanban została sfinansowana przez japońską Fundację Sumitomo. Zakup gablot sfinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prezentację stołu nanban w nowej przestrzeni ekspozycyjnej zaplanowano w środę o godz. 14. Wystawa zostanie udostępniona publiczności od czwartku.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/