Kultura i sztuka po 1989 roku

01.04.2018

„Pan Tadeusz” w ilustracjach współczesnych artystów

Dwanaście ksiąg „Pana Tadeusza” przedstawionych na plakatach współczesnych twórców oraz ilustracje do różnych wydań poematu Mickiewicza będzie można od czwartku oglądać na najnowszej wystawie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Prace artystów prezentowane na wystawie "Księgi Pana Tadeusza" są wynikiem projektu, realizowanego przez 12 miesięcy ubiegłego roku przez Muzeum Pana Tadeusza pod hasłem „12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona” - powiedziała kuratorka wystawy Beata Bartecka.

Do udziału w projekcie muzeum zaprosiło artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu. Byli to m.in. ilustratorzy i projektanci graficzni (Arobal, Paweł Janczarek, Jan Kallwejt, Tomasz Kaczkowski, Studio Fontarte), fotografowie (Agata Kalinowska, Łukasz Rusznica, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska), a także tatuażysta Manio Lo oraz Mirella von Chrupek, artystka tworząca małe formy rzeźbiarskie.

„Każda z zaproszonych osób zmierzyła się z tekstem poematu na nowo. Jak przyznają sami artyści, często było to dla nich pierwsze zetknięcie się z dziełem Mickiewicza po „traumie” z liceum. To ponowne czytanie „Pana Tadeusza” okazywało się dla artystów nie tyle powrotem, ile niezwykle inspirującym odkrywaniem i to niekoniecznie tego, co powszechnie próbuje się przekazywać w szkole” – powiedziała Bartecka.

Jak podkreśliła kuratorka, najnowsza wystawa to nie tylko współczesne interpretacje, ale również podróż przez wizualny świat poematu od najsłynniejszego wydania z ilustracjami Elwira Michała Andriollego z 1881 r., poprzez prace Tadeusza Gronowskiego, Janusza Stanny czy Józefa Wilkonia.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć także prace m.in. Ady Buchholc, Mariusza Libela czy Patryka Mogilnickiego, którzy przygotowali plakaty dla Teatru Narodowego w Warszawie.

Wystawę "Księgi Pana Tadeusza" można oglądać do 30 czerwca. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

edytor: Dorota Skrobisz

ato/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL