140 medali wybranych z liczącej ponad 10 tys. obiektów kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie będzie pokazywanych w maju na wystawie w amerykańskim Memphis Brooks Museum of Art.
Wystawę otwierają medale wybite w XVI wieku za czasu panowania ostatnich Jagiellonów, a zamykają wypożyczone specjalnie na tę okazję z innych muzeów medale noblowskie: Lecha Wałęsy i Wisławy Szymborskiej.
"W Memphis pokażemy wybór medali, które są świadectwem rozwoju sztuki medalierskiej w Polsce od XVI wieku do współczesności i które ukazują historię naszego kraju od początków państwa polskiego po XXI wiek" - powiedział PAP Jarosław Bodzek z Muzeum Narodowego w Krakowie, który wspólnie z Pauliną Taradaj przygotował ekspozycję.
Amerykanie będą mogli zobaczyć m.in.: srebrny medal z 1635 r. z czasów Władysława IV Wazy upamiętniający rozejm w Sztumskiej Wsi autorstwa wybitnych medalierów Sebastiana Dadlera i Jana Hoehna, złoty medal upamiętniający elekcję Jana III Sobieskiego oraz całą grupę medali ukazujących polskich magnatów, w tym zestaw poświęcony rodowi Radziwiłłów.
Z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego pochodzą medale wykonane przez Jana Filipa Holzhausera. Jest wśród nich medal upamiętniający przeprowadzoną przez króla reformę monetarną. Zwiedzający wystawę w Memphis zobaczą też XIX-wieczne medale wybite w 100-lecie bitwy pod Racławicami i dla uczczenia Powstanie Styczniowego. Z XX wieku pochodzą m.in. medal autorstwa Józefa Gosławskiego upamiętniający ofiary obozu w Majdanku i medal Ryszarda Stryjeckiego poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce.
"Pokazujemy różne momenty historii Polski" – podkreślił Bodzek. Dodał, że na wystawie będzie też medal nawiązujący do historii USA, postaci Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego - wybity w 1876 r. w stulecie proklamacji niepodległości przez Stany Zjednoczone.
Jak podkreślają kuratorzy wystawy wybór zaledwie 140 medali z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie był trudny. Podstawę tego zbioru stanowi dar rodziny Czapskich, która zgodnie z wolą przedwcześnie zmarłego hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828–1896) ofiarowała Krakowowi jego zbiory wraz z budynkiem muzeum w 1903 r.
Ekspozycja "500 lat historii medalierstwa w Polsce – medale z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie" potrwa od 1 do 31 maja. Jest jednym z wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu "Memphis In May".(PAP)
wos/ pz/