Polskie miasta w obiektywie cenionego brazylijskiego fotografika Cristiana Mascara prezentuje od soboty Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Na wystawie „Ślady ludzi” znajdują się również fotografie Sao Paulo autorstwa Sławomira Rumiaka.
„Ta ekspozycja jest brazylijsko-polskim dialogiem. Sławny fotograf z Brazylii zrobił zdjęcia polskich miast, a polski artysta sfotografował jedno z największych miast świata, brazylijskie Sao Paulo, liczące dziś 25 mln mieszkańców” - powiedział PAP pomysłodawca projektu „Ślady ludzi” niemiecki kurator Stephan Stroux.
Projekt, w którym udział wzięli Mascaro i Rumiak, był realizowany od 2013 r. W rezultacie zwiedzający MCK mogą obejrzeć blisko sto fotografii polskich miast i Sao Paulo, a także prawie godzinny dokument filmowy, który Rumiak nakręcił w Brazylii.
W MCK wystawa potrwa do 7 czerwca. W 2016 r. pojedzie do Sao Paulo, gdzie zostanie udostępniona podczas dni kultury polskiej, w ramach projektu Brazylia, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.
„Wystawa w Krakowie umożliwia Polakom spojrzenie na swoje miasta oczami Mascara. Będą mogli również zobaczyć Brazylię oczami rodzimego artysty” - powiedział kurator.
Cristiano Mascaro, aby zrealizować projekt, od 2013 r. odwiedził Polskę trzykrotnie. Brazylijczyk skupił się na miejscach pracy, nieczynnych już fabrykach oraz na osiedlach mieszkaniowych. Zaglądał również do wnętrz prywatnych mieszkań. „Bardzo interesujące okazały się dla mnie polskie miasta. W Krakowie – szczególnie Nowa Huta. Chciałbym w przyszłości kontynuować fotografowanie różnych miejsc w Polsce” - mówił PAP Mascaro.
Jak dodał, architektura w Polsce jest zupełnie inna, niż w Brazylii, która jest stosunkowo młodym państwem, nie ma tak długiej historii jak Polska. Zwrócił też uwagę, że kontrasty społeczne i ekonomiczne w polskich miastach nie są tak widoczne, jak w brazylijskich.
Realizując projekt obaj artyści działali niezależnie. „Nie przyglądałem się temu, co robi Cristiano. On przyjechał do Polski, ja wyjechałem do Brazylii” - powiedział PAP Sławomir Rumiak.
Jak wyznał, przed wyjazdem do Sao Paulo niewiele wiedział o tym mieście. „Nie chciałem czytać przewodników. Nie chciałem postrzegać tego miejsca przez zdobytą wcześniej wiedzę. Obawiałem się, że taka wiedza ograniczyłaby pewną oczekiwaną przeze mnie fascynację tym miastem” - mówił Rumiak.
Cristiano Mascaro urodził się w 1944 r. w Catanduvie. Studiował architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie Sao Paulo. Wykładał również te przedmioty w uczelniach państwowych i prywatnych. Jako fotografik Mascaro należy do jednych z najbardziej cenionych twórców w Sao Paulo. Obiektywem aparatu utrwalił największe światowe metropolie, m.in. Buenos Aires, Hawanę, Berlin, Paryż, Nowy Jork, Tokio. Ostatnio ceniony amerykański rzeźbiarz Richard Serra zlecił mu sfotografowanie swoich prac. Mascaro prezentował zdjęcia na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz publicznych, m.in. w Centrum Pompidou.
Sławomir Rumiak urodził się w 1972 r. w Bielsku-Białej. Fotograf, autor instalacji wideo, rysownik. Uznanie przyniosły mu cykle fotograficzne min. projekt „Pret-a-Porter”, na który złożyła się seria obrazów kobiet pełna odniesień zarówno do historii sztuki, jak i do skomercjalizowanego, uprzedmiotowionego wizerunku kobiety w kulturze masowej. Rumiak jest rozpoznawalny w Japonii – współpracował z tamtejszymi galeriami jako kurator sztuki, publikował zdjęcia w magazynach japońskich. (PAP)
bko/ pz/