Walka o niepodległość 1914-1918

09.11.2016

„Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918” - wystawa w Bibliotece Raczyńskich

Wystawa „Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918” Wystawa „Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918”

W przeddzień Święta Niepodległości w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23) otwarta zostanie wystawa „Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918”.

Otwarcie wystawy, połączone będzie z wykładem prof. UAM dr. hab. Przemysława Matusika „Poznań i poznaniacy w dobie zaborów”, odbędzie się 10 listopada o godz. 18.

Ekspozycja, która będzie prezentowana do grudnia 2016 r. ma przybliżyć dzieje Poznania i Wielkopolski pod zaborem pruskim. Ze względu na długi, ponad stuletni zakres czasowy, skupia się ona przede wszystkim na najważniejszych momentach w historii „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”, jak bywa nazywany okres zaborów w Wielkopolsce.

Chronologicznej narracji towarzyszą eksponowane w gablotach oryginalne dokumenty, rękopisy, fotografie i druki pochodzące ze zbiorów specjalnych i naukowych Biblioteki Raczyńskich.

Materiały te stanowią świadectwo epoki, w której żyli Edward Raczyński, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Karol Libelt, Emilia Sczaniecka, ks. Piotr Wawrzyniak i wielu innych. To owi organicznicy, społecznicy, spółdzielcy, bankowcy, filozofowie w czasach zaborów budowali społeczeństwo nowoczesne, ale oparte na tradycji. To dzięki ich pracy i wysiłkowi społeczeństwa wielkopolskiego powstanie 1918-1919 roku zakończyło się sukcesem.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: list z podpisem Jana Henryka Dąbrowskiego (1806 r.), oryginalny statut Biblioteki Raczyńskich (1829 r.), listy i pamiątki związane z Karolem Marcinkowskim, materiały związane z poznańskim Bazarem, zaproszenie na bale maskowe z 1843 r., ulotki z czasów Wiosny Ludów, listy Karola Libelta, pamiątki dotyczące udziału Wielkopolan w powstaniu styczniowym czy dokumenty związane z I wojną światową i powstaniem wielkopolskim.

Wystawę dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Źródło: Biblioteka Raczyńskich

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL