W przeddzień Święta Niepodległości w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23) otwarta zostanie wystawa „Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918”.
Otwarcie wystawy, połączone będzie z wykładem prof. UAM dr. hab. Przemysława Matusika „Poznań i poznaniacy w dobie zaborów”, odbędzie się 10 listopada o godz. 18.
Ekspozycja, która będzie prezentowana do grudnia 2016 r. ma przybliżyć dzieje Poznania i Wielkopolski pod zaborem pruskim. Ze względu na długi, ponad stuletni zakres czasowy, skupia się ona przede wszystkim na najważniejszych momentach w historii „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”, jak bywa nazywany okres zaborów w Wielkopolsce.
Chronologicznej narracji towarzyszą eksponowane w gablotach oryginalne dokumenty, rękopisy, fotografie i druki pochodzące ze zbiorów specjalnych i naukowych Biblioteki Raczyńskich.
Materiały te stanowią świadectwo epoki, w której żyli Edward Raczyński, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Karol Libelt, Emilia Sczaniecka, ks. Piotr Wawrzyniak i wielu innych. To owi organicznicy, społecznicy, spółdzielcy, bankowcy, filozofowie w czasach zaborów budowali społeczeństwo nowoczesne, ale oparte na tradycji. To dzięki ich pracy i wysiłkowi społeczeństwa wielkopolskiego powstanie 1918-1919 roku zakończyło się sukcesem.
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: list z podpisem Jana Henryka Dąbrowskiego (1806 r.), oryginalny statut Biblioteki Raczyńskich (1829 r.), listy i pamiątki związane z Karolem Marcinkowskim, materiały związane z poznańskim Bazarem, zaproszenie na bale maskowe z 1843 r., ulotki z czasów Wiosny Ludów, listy Karola Libelta, pamiątki dotyczące udziału Wielkopolan w powstaniu styczniowym czy dokumenty związane z I wojną światową i powstaniem wielkopolskim.
Wystawę dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Źródło: Biblioteka Raczyńskich