Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

Prace Zdzisława Beksińskiego będą pokazane na dwóch wystawach w Lublinie

„Bezpośrednie mówienie snu” „Bezpośrednie mówienie snu”

Dwie wystawy prac Zdzisława Beksińskiego – malarstwa i fotografii – pod wspólnym tytułem „Bezpośrednie mówienie snu” zaprezentuje muzeum na Zamku Lubelskim. Pierwsza z wystaw zostanie otwarta w piątek, druga – 18 marca.

Prezentacja prac Beksińskiego na dwóch wystawach ma być próbą ukazania korespondencji pomiędzy odmiennymi dziedzinami twórczości artysty.

„Chcemy pokazać przekrój twórczości tego artysty, ciągłość tej twórczości, jej komplementarność w różnych mediach: malarstwie, fotografii, grafice komputerowej” - powiedział jeden z kuratorów wystawy Marcin Lachowski.

Na pierwszej wystawie prezentowany będzie dorobek malarski i graficzny Beksińskiego m.in. wczesne prace z lat 60., późniejsze kompozycje „barokowe”, a także grafiki komputerowe.   

Druga wystawa poświęcona fotografii pokazywać będzie m.in. fotograficzne eksperymenty artysty z lat 50. XX w., prace powstałe w nurcie „fotografii subiektywnej”, czyli podjętej w celach autoekspresji, a nie rejestrowania obrazów zewnętrznego świata. Zaprezentowane zostaną też portrety, ujęcia sylwetek i przestrzeni, a także fotografie Sanoka – rodzinnego miasta Beksińskiego.

Obie ekspozycje mają, w zamyśle kuratorów wystawy, ukazać wzajemne inspiracje, z jednej strony malarskie i awangardowe w warsztacie Beksińskiego-fotografa, a z drugiej - elementy technik fotograficznych w jego fantastycznych obrazach.

Prace Beksińskiego, które będą eksponowane w salach Zamku Lubelskiego, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Obie wystawy można będzie oglądać do 8 maja.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był najbardziej znany jako malarz, ale zajmował się też innymi dziedzinami sztuki – fotografią, rzeźbą, rysunkiem, grafiką.

Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów "Autosan", założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie m.in. we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.

Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą pochowano go w Sanoku. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie sanockiemu Muzeum Historycznemu, które posiada największą kolekcję jego dzieł.(PAP)

ren/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL