Retrospektywną jubileuszową wystawę malarstwa prof. Ryszarda Hungera będzie można oglądać od wtorku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Artysta w latach 1987-1993 był rektorem łódzkiej ASP, która obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia.
W Miejskiej Galerii Sztuki – Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi wystawiono 79 płócien prof. Hungera, który w tym roku obchodzi półwiecze działalności artystycznej. Jak pisze w katalogu wystawy kurator Adriana Michalska, ekspozycja jest wyprawą w świat malarstwa prof. Hungera "od początkowych miękkich form do świata koloru połączonego z surowymi, zgeometryzowanymi kształtami."
Spośród zgromadzonych na wystawie prac najwcześniejsze pochodzą z roku 1972 roku. Sam artysta twierdzi, że ten okres jego twórczości "był próbą przeciwstawienia się programowi realizowanemu w szkolnej pracowni". Obrazy wyróżnia większy format, dynamizm, mocny kolor, przeciwstawianie się dotychczasowym zasadom porządkowania.
Prace z późniejszego okresu ujęte zostały w cykle zatytułowane: "Okno"(1973-1983), "Koniec drogi"(1987-1989), "Miejsca pamięci" (1987- 1990). Na cykl "Obraz" składa się kilkanaście dzieł, tworzonych w latach 1990-2003, natomiast "Imago" to cykl zainicjowany dziesięć lat temu, w ramach którego wciąż powstają nowe płótna.
Zdaniem kurator, ekspozycja pozwala na prześledzenie różnych artystycznych kierunków i tradycji pojawiających się w twórczości b. rektora łódzkiej ASP – od informelu, malarstwa gestu i pop-artu, poprzez koncepcję okna, traktowaną jako rozwiązanie kompozycyjne, które umożliwia dzielenie i łączenie dwóch przestrzeni w jednym obrazie: świata realnego i świata wyimaginowanego.
Najnowsze obrazy artysty eksponowane w łódzkiej galerii mają charakter konkretystyczny i przedstawiają geometryczne kształty w złożonych układach. Dobór kolorów i kształt figur ma na celu wywołanie wrażenia ruchu i rytmu.
Jubileusz artystyczny prof. Ryszarda Hungera (ur. 1940 r.) zbiega się z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą utworzenia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Artysta jest absolwentem łódzkiej uczelni – początkowo działającej jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych – gdzie kształcił się w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Mariana Jaeschke.
Z macierzystą ASP związany był od 1966 roku; od 1990 r. jako profesor tytularny prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Pełnił również funkcje dziekana, prorektora, a w latach 1987-1993 rektora PWSSP. W 2015 roku za całokształt twórczości, obejmującej malarstwo, rysunek i grafikę, otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
agm/ mhr/