Kilkaset czarno-białych fotografii z lat 60., 70. i 80. XX w. autorstwa znanego kieleckiego artysty Pawła Pierścińskiego można już obejrzeć w internecie. Wirtualną wystawę unikatowych, często niepublikowanych dotąd zdjęć, uruchomiło Muzeum Wsi Kieleckiej.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń, unikalne fotografie, negatywy i diapozytywy Pierścińskiego zostały zakupione przez muzeum dzięki 100 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Na razie na stronie www.pierscinski.pl można obejrzeć ok. 300 fotografii. Docelowo będzie tam ok. 3,5 tys. zdjęć, czyli wszystkie, jakie mamy” – powiedziała Ryń.
Charakterystyczne dla Pierścińskiego fotografowanie kieleckiego krajobrazu polega na tym, że układa się on na zdjęciach w figury geometryczne. Część z zamieszczonych na stronie fotografii przedstawia także codzienne życie na świętokrzyskiej wsi. Niektóre z tych zdjęć były prezentowane jesienią podczas wystaw w Dworku Laszczyków w Kielcach i w skansenie w Tokarni (Świętokrzyskie).
Paweł Pierściński (ur. 1938 w Kielcach) należy do głównych animatorów, teoretyków i przedstawicieli powstałego w latach 60. oryginalnego i wyrazistego nurtu w polskiej fotografii artystycznej.
W jego pracach w sposób najpełniejszy manifestuje się kanon estetyczny, przyjęty przez grupę fotografów z Kielecczyzny od czasu warszawskiej wystawy fotografii krajobrazowej w 1963 r. Znany krytyk sztuki Jan Sunderland poruszony nowatorskim i oryginalnym podejściem artystów do dokumentowanych pejzaży stworzył wówczas używaną do dziś nazwę Kielecka Szkoła Krajobrazu. Pierściński fotografuje od 1952 r.
Prace Pierścińskiego wystawiano wielokrotnie za granicą, m.in. na Biennale Sztuki w Paryżu (1967), Biennale Sztuki w Sao Paulo (1967), Salonie Fotograficznym w Cremonie (1969). Szczególną rolę w dorobku artysty odgrywa stale rozbudowywany, opracowywany i uzupełniany cykl zdjęć pod nazwą "Struktury", który - zebrany w znakomitą ekspozycję - pokazano w latach 70. w Polsce i w galeriach 40 największych włoskich miast.
Zdjęcia Pierścińskiego pokazywano na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad 250 ekspozycjach zbiorowych. Artysta dostał 120 nagród i wyróżnień, m. in.: honorowe odznaki Artysta FIAP, Excellent FIAP i Es FIAP, przyznawane przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. (PAP)
mjk/ ban/ gma/