Projekty scenografii Allana Starskiego do dzieł światowej kionematografii oraz kostiumów do filmów i przedstawień teatralnych, które stworzyła jego małżonka Wiesława Starska, można od piątku oglądać w Galerii Bielskiej BWA.
Widzowie zobaczą projekty Starskiego do filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra” w reżyserii Petera Webbera, obrazów Romana Polańskiego, jak „Oliver Twist”, czy niezrealizowane „Pompeje”, a także „Pianisty”, obsypanej nagrodami ekranizacji wojennych wspomnień kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana.
„Stworzona przez Starskiego w +Pianiście+ wizja zrównanego z ziemią miasta oraz sceneria dla heroicznej walki Szpilmana z głodem, śmiercią i okrucieństwem, przejdzie – tak, jak i cały film – do historii kina, do dokumentów i obrazów Zagłady” – powiedziała dyrektor galerii Agata Smalcerz.
Wystawę współtworzą projekty kostiumów, których autorką jest Wiesława Starska. Powstały do znanych filmów oraz przedstawień teatralnych i telewizyjnych, m.in. „Panien z Wilka” Andrzeja Wajdy, „Jakuba kłamcy” Petera Kassovitza, „Wujaszka Wani” Aleksandra Bardiniego i „Czarownic z Salem” Zygmunta Huebnera.
Ekspozycję w bielskiej galerii można oglądać do 24 kwietnia. Cztery dni wcześniej Wiesława i Allan Starscy spotkają się z widzami i miłośnikami kina.
Allan Starski jest jednym z najpopularniejszych polskich scenografów. Tworzy zarówno dla filmu, jak i teatru. Jest absolwentem wydziału architektury wnętrz ASP w Warszawie. Jego dziełem jest m.in. scenografia do filmów „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczka z Sobiboru” Jacka Golda, za którą otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Emmy, zwanej telewizyjnym Oscarem, „Europa, Europa” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland, „Człowiek z marmuru” i „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga otrzymał w 1994 r. Oscara – nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Kostiumograf Wiesława Starska jest absolwentką krakowskiej ASP. Tworzyła kostiumy do filmów, w tym do produkcji, w których jej mąż Allan projektował scenografię. Projektowała scenografię do spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym „Wujaszka Wani", za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie, a także „Czarownic z Salem" nagrodzonych za scenografię i kostiumy podczas Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Ekspozycja jest elementem programu 3. Uczniowskiego Kongresu Kultury „Zawód filmowiec”, który zorganizowało bielskie liceum im. Komisji Edukacji Narodowej. W programie znalazły się projekcje filmów, wideoklipów, dyskusje, warsztaty oraz spotkania z ludźmi kina. Do Bielska-Białej przyjadą m.in. operatorzy Sławomir Idziak i Michał Łuka, krytycy Łukasz Maciejewski i Tadeusz Sobolewski oraz reżyser Yach Paszkiewicz. (PAP)
szf/ agz/