Zabytki średniowiecznego złotnictwa, w tym koronę królewską wykonaną w XIV w. oraz srebrne i złote monety odnalezione w Środzie Śląskiej w 1988 r., będzie można od wtorku ponownie oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Jak poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu, tegoroczna wrocławska prezentacja Skarbu Średzkiego poświęcona będzie zagadnieniom średniowiecznej techniki złotniczej oraz tematyce konserwacji i rekonstrukcji zabytków wchodzących w skład skarbu, poczynając od rekonstrukcji wykonanej w 1996 r. w Krakowie, aż po ostatnie prace przeprowadzone w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2018 r. „Po raz pierwszy ujawnione zostaną tajniki warsztatu średniowiecznego artysty złotnika i współczesnego konserwatora” – zapowiedziała.
Na wystawie prezentowany będzie m.in. najcenniejszy eksponat Skarbu Średzkiego, czyli złota korona ślubna z XIV w. „Korona należała do królowych czeskich, a jej ostatnią właścicielką mogła być Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV Luksemburskiego. Jest to jedyna, istniejąca dziś średniowieczna korona tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakość pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość” – podkreśliła Kowalów.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć także XIII-wieczna zaponę z kameą oraz złote zawieszki z z końca XII i z XIII w. używane jako ozdoba głowy kobiecej, zapinkę z figurką ptaka, złote pierścienie, taśmę zdobniczą przeznaczoną do okuwania cennych przedmiotów oraz złote i srebrne monety.
Skarb Średzki to jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznych odnalezionych na terenie Europy. Pierwsze elementy skarbu odnaleziono w 1988 r. na wysypisku w Środzie Śląskiej. Złote klejnoty trafiły tam razem z gruzem, pochodzącym z prac rozbiórkowych na terenie miasta - sprawą zainteresowali się archeolodzy. Ostatecznie odnaleziono złote i srebrne przedmioty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych klejnotów i monet.
Klejnoty wchodzące w skład Skarbu Średzkiego pochodzą prawdopodobnie ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania Karola IV. Władca ten zaciągał pożyczki u żydowskich bankierów w Środzie Śląskiej należącej wówczas do Korony Czeskiej.
Skarb przekazany został do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i po raz pierwszy udostępniony publicznie w 1996 r. Skarb Średzki prezentowany jest we wrocławskim Muzeum Narodowym przez ostatnie trzy miesiące każdego roku, a w pozostałym okresie zobaczyć go można w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej. W ubiegłym roku we Wrocławiu po raz pierwszy zaprezentowano go w całości.
Wystawę będzie można oglądać do 29 grudnia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/