Kultura i sztuka po 1989 roku

01.10.2019

Skarb Średzki od wtorku ponownie na wystawie w Muzeum Narodowym

Zapona z kameą, południowe Włochy ok. 1260 r. Zapona z kameą, południowe Włochy ok. 1260 r.

Zabytki średniowiecznego złotnictwa, w tym koronę królewską wykonaną w XIV w. oraz srebrne i złote monety odnalezione w Środzie Śląskiej w 1988 r., będzie można od wtorku ponownie oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu, tegoroczna wrocławska prezentacja Skarbu Średzkiego poświęcona będzie zagadnieniom średniowiecznej techniki złotniczej oraz tematyce konserwacji i rekonstrukcji zabytków wchodzących w skład skarbu, poczynając od rekonstrukcji wykonanej w 1996 r. w Krakowie, aż po ostatnie prace przeprowadzone w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2018 r. „Po raz pierwszy ujawnione zostaną tajniki warsztatu średniowiecznego artysty złotnika i współczesnego konserwatora” – zapowiedziała.

Na wystawie prezentowany będzie m.in. najcenniejszy eksponat Skarbu Średzkiego, czyli złota korona ślubna z XIV w. „Korona należała do królowych czeskich, a  jej ostatnią właścicielką mogła być Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV Luksemburskiego. Jest to jedyna, istniejąca dziś średniowieczna korona tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakość pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość” – podkreśliła Kowalów.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć także XIII-wieczna zaponę z kameą oraz złote zawieszki z z końca XII i z XIII w. używane jako ozdoba głowy kobiecej, zapinkę z figurką ptaka, złote pierścienie, taśmę zdobniczą przeznaczoną do okuwania cennych przedmiotów oraz złote i srebrne monety.

Skarb Średzki to jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznych odnalezionych na terenie Europy. Pierwsze elementy skarbu odnaleziono w 1988 r. na wysypisku w Środzie Śląskiej. Złote klejnoty trafiły tam razem z gruzem, pochodzącym z prac rozbiórkowych na terenie miasta - sprawą zainteresowali się archeolodzy. Ostatecznie odnaleziono złote i srebrne przedmioty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych klejnotów i monet.

Klejnoty wchodzące w skład Skarbu Średzkiego pochodzą prawdopodobnie ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania Karola IV. Władca ten zaciągał pożyczki u żydowskich bankierów w Środzie Śląskiej należącej wówczas do Korony Czeskiej.

Skarb przekazany został do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i po raz pierwszy udostępniony publicznie w 1996 r. Skarb Średzki prezentowany jest we wrocławskim Muzeum Narodowym przez ostatnie trzy miesiące każdego roku, a w pozostałym okresie zobaczyć go można w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej. W ubiegłym roku we Wrocławiu po raz pierwszy zaprezentowano go w całości.

Wystawę będzie można oglądać do 29 grudnia. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL